Evet evet, Netflix ya da Amazon ya da kablo kanallarından FX, AMC, Showtime gibi isimler de gerçekten bir prestij havası sunuyorlar logolarını barındıran diziler ve bunları izleyen bizlere. Ama günün sonunda biri bana “yeni bir dizi geliyormuş” dediği zaman heyecanım beş ise, “HBO’da yayınlanacakmış” dendiğinde bu heyecan yediye, sekize çıkıyor. Bir de üstüne “abi Joss Whedon var projede” diyorsunuz dokuz oluyor, “öyle uzaktan değil, baya içinde olacakmış” deyince on.

Joss Whedon “bu benim hayatımda tasarladığım en kapsamlı öykü” diyor ya bir de? Hah işte tam o anlarda on beşe, yirmiye doğru gidiyoruz.

Joss Whedon

Nedir bu proje? Anlatalım. Adı The Nevers olacak ve Joss Whedon’un bizzat yönetmen, yazar, yapımcı ve dizinin patronu olarak kendi elleriyle şekillendireceği dizi  Viktoryan dönemden gelen bir grup kadının kendilerini “garip güçlere sahip, acımasız düşmanlara karşı ve dünyayı değiştirebilecek bir görevin içinde” bulmasını konu alacak. Resmi kaynakların “bilim-kurgu drama” olarak tanımladığı proje buram buram Whedon kokuyor değil mi? Öyle. Biri gelip bana bu hikayeyi önerse, “Tamam ama yönetmesi için Whedon ile konuşalım” derim yani o derece.

Deneyimli hikaye anlatıcısının kendisi de şöyle anlatıyor durumu:

“Gerçekten daha heyecanlı olamazdım. The Nevers belki de yarattığım gelmiş geçmiş en kapsamlı öykü ve bunun için HBO’dan daha iyi bir yuva düşünemezdim. Uzun sinematik hikayelerin ustası olmalarının yanında benim garip, samimi destanımın keskin olduğu kadar duygusal olduğunu da hemen anladılar. Tamamen yeni bir kurgusal dünya yaratmayalı çok uzun süre olmuştu ve HBO ekibi sadece çap ve tecrübe, ya da sadece prestij değil; gerçekten tutkulu bir çalışma ortaklığı ekledi. Daha çok şeyler söyleyebilirim, ama şimdilik -büyük bir minnetle- sadece şunu söyleyeceğim: Yapacak işim var.”

HBO da eminiz çok heyecanlıdır, zira bu proje için son dakikaya kadar Netflix‘le yarışıyorlardı. Günün sonunda Whedon ve ekibi, tercihini HBO’dan yana kullandı ve Game of Thrones’un yerine yeni bir dikili taş arayan efsane kanal da çok potansiyelli bir proje buldu kendisine.  Lindelof’un Watchmen‘i, Benioff ve Weiss’ın Confederate‘ı, Whedon’un Nevers‘ı derken HBO post-Game of Thrones dönemine iyi hazırlanıyor. Bakalım ilerleyen zamanlar ne gösterecek?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.