2007’den beri içimizde sönmeyen bir ateş Harry Potter. Son kitap, Ölüm Yadigarları yayınlandıktan sonra arada filmler çıktı, bazen Rowling Pottermore üzerinden kısa hikayeler ve ufak bilgiler paylaştı ama bir türlü nihayete erişmedi ruhumuzun uktesi. Seri çok edepli bir şekilde, suyunu ısındırtmadan bitmişti, biliyorduk, ama yine de Harry Potter evreninde daha fazla bir şeyler okumak istiyorduk. Potterhead’ler uzun süre bu konuda Star Wars geek’i kuzenlerine bakıp imrendiler. Onlar KotOR senin, New Jedi Order benim, Legacy hepimizin diye gezinirken, Harry Potter geek’leri en fazla dönüp kitapları tekrar okuyabiliyor, Pottermore’da iksir kasabiliyordu.

Bu asimetrik durum yakında değişecek. Bildiğiniz gibi Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar isimli, 2001 tarihinde hayır için basılan “spin-off” roman sinemaya uyarlanmaktaydı. Bir süre önce haberini aldığımız gibi, filmin yönetmen koltuğunda son Potter filmlerini başarıyla beyaz perdeye taşıyan David Yates oturacak, senaryosunu ise bizzat J.K. Rowling yazacaktı.

j-k-rowling_andrew-montgomery-wall-to-wall

Filmin prodüktörlerinden David Heyman en sonunda müjdeli haberi verdi: Rowling Harry Potter evreninde geçecek ve Rowling’in son kitap basıldıktan sonra verdiği bir röportajdan anladığımız kadarıyla oğlu sonradan Luna Lovegood ile evlenecek olan Newt Scamander’ın maceralarını konu alacak filmin senaryosu tamamlanmış vaziyette. Muhtemelen zaman içerisinde yeniden yazımlar ve revizyonlar olacaktır, fakat 18 Kasım 2016’da izleyeceğimiz filmin iskeleti şu an İngiltere’de bir yerlerde duruyor!

Aslen Harry Potter’ın Sihirli Yaratıklar dersinde kullandığı bir kitap olarak sunulan ve bu şekilde satışa çıkartılan Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar filme uyarlanırken Harry Potter’ın ana hikayesiyle tüm bağını kesecek. Rowling’in kendi deyimiyle “ne bir prequel, ne de bir devam filmi” olacak olan eser, 1920’li yıllarda New York şehrinde geçecek. Yani böylelikle Harry Potter evreni ilk defa Amerika’ya ayak basmış olacak. Ne diyorsunuz peki geekyaparlar, heyecan var mı?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

3 Comments

  1. Olmaz mı ya çok uzun zamandır bekliyoruz . Tatmin edicek mi , orası tartışılır

  2. heyecandan ölebilirim kaç senedir bekliyoruz umarım güzel bir şey çıkar.
    lakin ben bu david yates kişisine hiç güvenmiyorum tamam dh 1 i güzel çekmiş olabilir ama zümrüdüankayı melez prensi daha önemlisi son filmi katletmiş bir adamdan bahsediyoruz o yüzden çok umutlanmak istemiyorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.