Zannediyorum DC’nin alternatif çizgi romanlarını okumayan geekyaparların şu an kafasında iki soru var: Bir, Justice League Dark nedir; iki, neden filmi çekilmektedir? Önce aradan tanşma faslını bir çıkartalım, Justice League Dark bir bölümü New 52 her şeyi birleştirince DC Comics toplu evrenine dahil olmuş “uç” karakterlerden oluşan, ana Justice League için fazla garip veya doğa üstü kaçan olayları inceleyen bir süper insan topluluğu. Çizgi romanlarda orijinal kadrosu Constantine, Madame Xanadu, Deadman, Shade, The Changing Man ve Zatanna’dan oluşuyordu.

Peki niye filmi çekiliyor? Çünkü DC’de birileri en sonunda dünyanın en aleni durumuna uyandı da o yüzden. Çizgi romanların sıkı takipçileri Marvel-DC rekabetinde bir şeyin farkındadırlar; sizin daha çok sevdiğiniz firma hangisi olursa olsun Marvel’ın genel olarak daha genç kitlelere hitap etmeyi tercih ettiği, DC’nin ise genel olarak yetişkin bir demografiği hedef aldığı tartışılmaz bir gerçektir.

GalleryComics_1900x900_20140226_JUSTLD_Cv28_52e6b9dd2fdf28.10776609

Fakat ne iştir bilinmez, Nolan’ın işleri hariç DC sinema ve televizyonda genel olarak ısrarla Marvel’ın oyununu oynamaya çalıştı uzunca bir süre. Zack Snyder ve Arrow ile yaş aralığını “çocuklar da izlesin” civarından, ancak “ergenler heyecanlansın” bandına çekecek gibi olunca da iyice ümidi kesmiştik. Bunu kurtarsa kurtarsa DC’nin gerçekten karanlık sureti kurtarırdı, o yüzden de Warner Bros Sandman ve Justice League Dark filmleri açıklayınca mest olmuş vaziyetteydik.

İlk projeden ses seda yok, fakat Forbes’un haberine göre ikincisini dünya gözüyle görmeye bir adım daha yaklaştık. Pan’ın Labirenti, Blade II, Hellboy ve Pacific Rim gibi filmlerin yönetmeni Guillermo del Toro, bu haftasonu okunup, karara bağlanmak üzere Warner Bros’a bir senaryo teslim etmiş anladığımız kadarıyla. Warner Bros bu senaryoyu okuyup, filmle ilgili son kararını da bu Pazartesi’ne kadar verecekmiş. Yani eğer Del Toro’nun senaryosu iyiyse, Justice League Dark filmi resmi prodüksiyona önümüzdeki hafta başlayabilir. Valla biz adak adamaya başladık…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

2 Comments

  1. Tutku Tuzlu Reply

    Guillermo del Toro diyene kadar aşırı negatif düşüncelerle okuyodum. Ama işin üstadı gelince önümü iliklemek zorunda kaldım. 🙂 Warner’ın DC filmerine yaklaşımını beğenmediğimi daha önce paylaştım, tekrar edeyim, çizgi roman hayranlarına güzel adaptasyonlar sunmak yerine, klasik sinema pazarlama taktikleriyle filmlerini satmaya çalışıyolar (kadın karakter olsun, flash gay olsun, şu latin olsun, zenci karakter de koyalim gibi). Bide başlarında bu işi çevirecek, yönlendirecek, bir bütünlük sağlayacak biri olmayınca tam olmuyodu. Ama JL Dark çekilecekse, doğaüstü bir tema işlenecekse, del Toro ideal tercihtir. Hem de geek kültürünü anlayan ve istediklerini vermek için elinden geleni yapan bir yönetmen. Hayırlısı diyorum..

  2. Berkcan Zülfikar Reply

    Valla hazır sinema-tv evreni ayrı iken Costantine için bir Keanu Reeves beklerim yani (Matt de iyi ama)…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.