Vakti zamanında internetlerde gezinirken Batman’i seslendiren aktör sayısının farklı medyalarda toplamda 20’yi bulduğunu fark edip, “vay arkadaş!” demiş, bu 20’den bir “en iyi 10” çıkartmaya çalışmıştık. Ortaya çıkarttığımız listeden sonra siz okurlar “bir de Joker” rica etmiştiniz bizden, biz de kafamızın bir kenarına not edip, hazırlıklara başlamıştık. Geçen hafta sonu Jared Leto’nun yeni Joker’inden ilk resim gelince “fırsat bu fırsat” dedik, oturduk işin başına. Önce hafızamızı tazeledik, sonra da şu top 10’u çıkarttık. Buyurun, huzurlarınızda!

 

10. Jeff Bennett

01 Joker Brave and the Bold

Animasyon dünyası biraz Türkiye futbol arenasının teknik direktör kısmına benzer; her ismi her yerde dönüşümlü olarak görürsünüz illa ki. Şöyle diyelim, son on senede herhangi bir animasyon izlediyseniz, muhtemelen fark etmeden  Jeff Bennett’ın sesini bir yerde duydunuz. Onun Joker’i biraz daha çocuksu, biraz daha karikatürdü; zira içinde bulunduğu dizi Brave and the Bold öyle bir yapımdı. Bir yerde Joker Batman’e şarkı söylüyordu, daha ne olsun?

 

9. Brent Spiner

02 Joker Young Justice

Brent Spiner’ı Star Trek hayranları daha ziyade The Next Generation’dan Teğmen Data olarak hatırlarlar; fakat kendisi aynı zamanda gelmiş geçmiş en tartışılan Joker inkarnasyonuna da imza atmıştır. Leto mu çok skandal yarattı sanıyorsunuz? Cartoon Network’ün dizisi Young Justice’de bir bölüm gözüken Joker için geek dünyasının karanlık dehlizlerinde resmen ateşler yakıldı, duvarlar yıkıldı. Ama ben kendi payıma Mark Hamill’i taklit etmeye çalışmayan herkesi delicesine sevdiğimden Spiner’ı da çok sempatik bulmuştum, alıp listenin dokuzuncu sırasına koydum.

 

8. John DiMaggio

03 Joker Under the Red Hood

DC Comics animasyon dünyalarına girdiği zaman, genelde karakterlerinin seslerini çoğunlukla benzer çizgilere oturtmaya çalışıyor. Çalışıyor ki, arada kontrat kaymaları, gönül koymaları olduğunda izleyici bir anda yabancılamasın ortaya çıkan işe. Ama bazen de çok farklı bir yöne gidiyorlar. Batman’in mutlaka izlemeniz gereken animasyon işleri arasında yer alan Under the Red Hood’da da bunu yaptılar. Oraya daha karanlık, daha sert bir Joker gerekiyordu ve Bender ile gönlümüze koca taht kurmuş olan DiMaggio, bizce bu görevin altından başarıyla kalktı.

 

7. Michael Dobson

04 Joker Black and White

Vaktiyle DC’nin giriştiği deneysel bir proje olan Batman: Black & White’ı çok kişi bilmez, ama bilenler de çok olumlu anarlar. Sadece sekiz sayfalık, neredeyse gazeteye sıkıştırılacak kompaktlıkta hikayeler anlatan Black & White garip bir şekilde bu kısıtlamalarla özgürleşmiş bir çalışmaydı. Sonra bu hikayeleri aldılar, hareketli çizgi romana çevirdiler, iTunes ve YouTube gibi mecralara koydular. Bu tadımlık lokmalara kıymet katan değerlerden biri de Michael Dobson’dı. Hamill’i taklit etmeden, kendi sosunu katmış, ortaya da dünyalar güzeli bir iş çıkartmıştı.

 

6. Troy Baker

05 Joker Arkham Origins

Çok sarih söyleyelim, Troy Baker’ın yaptığı şeyin bir Mark Hamill taklidi olduğu çok açık. Efsane rolü Arkham Origins ile devralan Baker, bunu hiçbir zaman da gizlemedi. Video oyunu dünyasının jönü olan adamı Booker olarak, Joel olarak, Delsin Rowe olarak çok sevdiğimiz gibi, Joker olarak da sevdik; ama itiraz etmenin bir anlamı yok, bu sevginin altında Hamill’i böylesine güzel ve kendi yorumunu da katarak yeniden yaratabiliyor oluşu yatıyordu şüphesiz. Düz kopyalasaydı, olmazdı. Çok değiştirseydi, Arkham kitlesi kazan kaldırırdı. Baker tam orta yolu buldu, hedefi on ikiden vurdu.

 

5. Cesar Romero

06 Joker Batman 66

En iyi Batman’ler listemize Adam West’i hürmeten 10 numaraya almıştık; ama Cesar Romero’yu bu listeye dahil ederken biraz daha ciddiyiz. Eski Batman dizisi, ya da şimdi sıkça söylenen adıyla Batman ’66 çok ucuz, çok karikatür ve çok teatral. Bu nitelikler Batman’de komik duruyor, ama Joker söz konusu olunca, esneme payı biraz daha geniş. O yüzden de Romero o dizide bugün izlediğinizde en az sırıtan ögelerden biri. Fark ediyorsunuz ki usta aktör rolü sanki sahnedeymiş gibi, kontrollü abartarak oynuyor, ne yaptığını biliyor. Bu yüzden de usulca kendine hayran da bırakıyor, sene ister 1966, ister 2015 olsun…

 

4. Michael Emerson

07 Joker The Dark Knight Returns

The Dark Knight Returns, Batman’in tüm eserlerinden farklı bir yerde durur. Frank Miller’ın alttan kabaran, ama daha kendini dışavurmamış deliliğidir onu ayıran. Batman’i Batman’e benzer, ama Batman değildir; Joker’i de Joker’e benzer, ama tam Joker değildir. Olay bu karakterleri, bu hâlleriyle animasyona taşımaya geldiğinde, ince fark tutturulamayabilirdi. Ama öyle olmadı. Michael Emerson yaşlanmış, biraz içi geçmiş; ama deliliği hâlâ baki bir Joker oynadı ve bizce, efsane üçlünün ardında durmayı da net hak etti.

 

3. Jack Nicholson

08 Joker Batman 89

Ama gelelim şimdi efsane üçlüye. Listeyi ilk açtığınız andan itibaren bu civarlarda şu üç ismin olacağını biliyordunuz. Biz de biliyorduk. Mesele, kimi nereye koyacağımızdı. En nihayetinde Jack Nicholson’ın gangster Joker’inin biraz yaşlandığını fark ettik. Nicholson tartışmasız bir şekilde tüm listenin en kariyerli ismi ve onun Joker’i işin daha “suçlu” tarafına yaslanan bir tasvirdi. Burton’ın evreninde bu portre çok anlamlıydı, çok iş gördü ve o filmin efsane olmasında da dev pay sahibi oldu.

 

2. Heath Ledger

09 Joker The Dark Knight

Elim titriyor bu satırları yazarken, elim. İki numaraya şu geldi diye cıngar çıkartacak binleri, kapımıza dayanacak yüzleri tahayyül ederken suratım beyaza çalıyor. Ama sakin, olun, bekleyin, bir numaraya neden onu almadığımızı az sonra izah edeceğiz. Biz şu satırlarda biraz Heath Ledger övelim. Ledger’ın rolden sonra öldüğü için efsane olduğunu sanmayı geçin, inananlar var bu dünyada. Bu o kadar yanlış bir algı ki. Ledger o kadar içselleştirerek oynamıştı ki Joker’i, kaotik yapısını, kötücüllüğünü öyle derin bir yerden veriyordu ki, hayran olmamak mümkün değildi. Kimsenin yanılgıya düştüğünü zannetmiyorum, Ledger’ın performansı sayesinde, The Dark Knight bir Batman filmi değil, bir Joker filmiydi.

 

1. Mark Hamill

10 Joker The Animated Series

Ama bir numara, Mark Hamill. Bakın, evet, Ledger gerçekten de muazzam, Harika. Tartışmaya hiç açık bir konu değil. Ama Batman animasyonları, oyunları ve dizileri dünyasına girdiğinizde çok net bir şeyi fark ediyorsunuz. Herkes, aşağı yukarı, kendi işini Hamill’e göre konumlandırıyor. Mark Hamill’in meseleye vurduğu mühür öyle devasa ki, canlı ya da sesli fark etmez, her Joker performansı istemsizce kendininkiyle kıyaslanıyor. Bunu anlatmak çok zor. Joker’in sahip olduğu tüm nitelikler, Hamill’in sesinde var. Bir saniye içerisinde korkutucu bir sosyopat, komik bir deli, sınırsız derecede kaotik ve ne olup bittiğine ufak detaylarına kadar hakim bir beyin olabiliyor Hamill. Onun Animated Series’den beri koyduğu çıta, sadece performansları değil, çizgi romanlardaki Joker’leri de etkiliyor, çünkü biliyoruz, çoğu yaratıcı da karakteri kafasında Hamill’i konuşturarak yazıyor. O yüzden evet, Ledger bir efsane, ama Mark Hamill, çok başka…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

16 Comments

 1. uzaykoylusu Reply

  john dimaggio ile michael emerson’un yerleri değiştirildiği zaman benim sıralamam da aynı bu şekilde olur.

 2. Abdulkerim Eser Reply

  Mark Hamill Joker’in en iyi sesi olabilir. Ama Heath Ledger Joker’in ta kendisidir. Üstüne de laf istemem.

 3. bazen herkesin en iyi dediği gerçekten en iyi olabilir bazen*.. fe Heath Ledger Joker’i oynamamış adeta yaşamıştır, bayağı görünmemek için 1 numara yapmak bana pek doğru gelmedi adamın hakkı 1 numara olmak bence kanlı canlı hayat verdi karaktere..

 4. Kevin Conroy’u bir numaralı Batman yapmayı anlarım, çünkü sinemada çok üstün bir Batman performansı göremedik. Ama konu Joker olunca Heath Ledger’ı ikinci sıraya koymak olmamış hakikaten. Mark Hamill inanılmaz evet, Luke gibi ikonik bir karakterden sonra Joker’le de böylesine özdeşleşebilmek çok büyük başarı, belki Jack Nicholson’dan daha iyi olduğunu da kabul edebilirim.

  Ama konu Heath Ledger olunca, o başka. O sadece Joker’i canlandırmadı, kendi Joker’ini yarattı. Çizgi romandan ne kadar farklı bir Joker olduğunu hep unutuyoruz. Ama Heath, Joker’i Joker yapan özü çok güzel bir şekilde anlamış ve bunu oynadığı karaktere, yaşadığı dünyanın gerçekliğine başarıyla adapte etmişti. Görüntüsüyle, sesiyle, hareketleriyle, mimikleriyle, o kadar özgün, o kadar orjinal ama bir o kadar da aslına sadık. Sadece süper kahraman filmlerine değil, tüm sinemaya bir karakteri canlandırma, beyaz perdeye adapte etme dersi verdiği bir performans varken ortada ikinci sırada olması olmaz. Evet belki ölmeseydi Oscar alamayacaktı ama bugün Oscar ödüllü oyuncular içinde daha çok hakeden bir performans söylemeyem. Ne zaman sinemada en başarılı çizgi roman karakterleri listesi olacak, hiç tartışma olmadan Heath Ledger’in Joker’ini 1. sıraya yazacağım.

 5. Can Doğanay Reply

  Yiğitcan’ın görüşlerine saygı duymakla birlikte, katılmıyorum yani gerçekten katılamam. Yazıda bahsi geçen, bu listeyi isteyen insanlardan birisi bendim, hatta belki de ilkiydim. Mark Hamill bir temel oluşturmuş olabilir ama, önümüzde böyle bir performans varken pek önemi kalmıyor, ona bakarsanız Jack Nicholson’ın performansının da sinema oyuncuları için bir Joker temeli oluşturduğu iddia edilebilir neticede.

  Heath Ledger’ın çekimler başlamadan yaklaşık bir buçuk ay önce kendini bir otel odasına kapatıp karakterde kalması, sırf oyunculuk kabiliyeti için “Sir” unvanı almış Michael Cain’in, Heath Ledger’ı ilk kez Joker olarak gördüğü sahnede korkudan sözlerini unutması, Heath Ledger’ın Joker’in makyajını kendi başına tasarlaması (ayrıca Nolan’a, karakter kendini boyadığı için ellerinde boya kalıntısı olması fikrini sunması), Nolan’ın Heath Ledger’a Joker’in Gotham TV’ye gönderdiği videoları onun yönetmesine izin verecek kadar güvenmesi, ilk kez oyunculuk dalında bir çizgi roman filmiyle Akademi Ödülü’nü kazanması, Akademi Ödülü dahil aday olduğu 34 ödülün 32’sini kazanması ve daha sayamayacağım pek çok gerçek bu performansı tartışmasız kılıyor.

  Benim Heath Ledger hayranlığım anlat anlat bitmez ancak belki şu linklerdeki videoları izlerseniz beni biraz anlarsınız.

  http://www.filmloverss.com/heath-ledgerin-joker-gunlugu/
  https://www.youtube.com/watch?v=Y-RG1eBee-g&spfreload=10

 6. Onur Ayanoğlu Reply

  Mark Hamill in bir kaç bölüm önce Flash ta çanlandırdığı The Trickster ı izlerseniz aslında yazıdaki haklılığı anlarsınız ben resmen Flash ın karşısına Joker i çıkarmışlar sandım oyunlar ve animasyon filmlerinde zaten eline su dökülmez Hamill in ama bizim şanssızlığımız kendisinin direk Joker i canlandıramamış olmasıdır. Heath Ledger zaten oscar kazandı kimsede laf edemez ama onun Joker ini aşabilecek ve bazı açılardanda aşmış tek insan Mark Hamill dir. Yinede bizleri bu tarz tartışmalar sürükleyecek bu güzel adamları izleyebildiğimiz için şanslıyız umarım Jared Leto da bu işe bir başka boyut katarda o da dahil olur tartışmaya. Ayrıca Jack Nicholson çok severim ama onun Joker i beni pek şarmamıştı yinede o da oldukça başarılıydı tabi.

 7. Ferhat Ulu Reply

  Bu sıralamayı yapmak R.Madrid ve Valencianın olduğu bir yerde Valencia şampiyon olacak demektir. Neden bu kadar saçma bir örnek verdim müsadenizle açıklamak istiyorum 🙂

  Çünkü R.Madrid şampiyon olacak demek kolaydır, ee onları yıldızları var şampiyon olacaklar tabi demek senin futbol bilgini göstermez hatta alay konusu olursun herkes bunu biliyor zaten.

  Ama Valencia şampiyon olacak çünkü şu sistemle oynuyor, şöyle azimleri var böyle ayakkabıları var tarzında zırvalarsan dediğin takım şampiyon olamasa bile “- vay be adam demişti gerçektende başarılı oldular bak ligi 4.cü bitirdiler” övgüsünü alırsın.

  Yukarıdaki sıralamayı yapan arkadaşta aynı etkiyi yaratmak istemiş ne yazık ki kendiside adı gibi biliyor Heath Ledger’in tartışmasız bir numara olduğunu ama o bunu direkt söylemenin pekte şaşırtıcı olmayacağını düşünmüş olsa gerek…

 8. çok ilginç yazıyı okurken çok saçma 1 numaraya itiraz edecen insan mark hamill i tanımayan bilmeyendir dedim içimden bence kimse çıkmaz derken bi anda yorumları okumamla şok olmam bir oldu 😀 guys seriously? adamın sesine uygun kalitede oyunlarda bile canladırılamadı joker. o derece ötede ses olarak jokere. hayır joker olmak için ledger kimi dinledi sizce senaryoyu yazanın bile kafasında ledger yokken hamill inliyodu kesin hayır alternatifte yok. birde su açıdan bakın cidden şu an yayınlanan çizgi romanı alın kafanızdaki ses kimin? kimin sesi çizgi romandaki jokere daha uygun

  • ekleyeyim dimaggio favorim jokerin ses değişcek olsa yeni çizgi o olmalı, emerson ise o jokere gerçekten biçilmiş kaftandı gerçekten kusursuzdu replikleri sesi kulağımdadır. gerçekten de ara ara açar sadece onu dinler kaparım. yine defalarca red hood-batman-joker kapısma anını da izlemişimdir dimaggio nun sesi için.

 9. Efe Tunçgenç Reply

  Yorumları okuduktan sonra şu kanıya vardım: Heath Ledger’ın Joker’i daha iyi yansıttığı düşünenler genel olarak Mark Hamill’in Joker tasvirine denk gelmemişler pek(yazdıklarından ben öyle çıkardım, tabi ki yanlış olabilir.). Eğer gerçekten durum böyleyse, o kişilere biraz arkham asylum-city oynamayı veya Hamill’in seslendirdiği animasyonları izlemelerini tavsiye ediyorum. Üstüne bir de şuna da göz atın: https://www.youtube.com/watch?v=a6zqFsYuhX4.
  Arkadaşlar hepimiz Dark Knight izledik ve Heath Ledger’ın verdiği muazzam özveri ve çabaya şahit olduk, ayakta alkışladık. Fakat benim aklıma Joker dendiğinde Mark Hamill’in “Bats” deyişi geliyorsa ben burada Yiğitcan’a katılıyorum vallaha.
  Dipnot: Sanırım bu tartışmanın sebebi orijinal Joker karakterini nasıl algıladığımızla alakalı: yani Ledger’ın çizgisine daha yakın bir Joker algılıyorsa bir kişi, Ledger daha iyi bir Joker yansıtmış oluyor o kişiye göre. Yani bu da aslında kişiden kişiye değişen bir şey.

  • Kesinlikle katılıyorum. Dark Knight’ı her izlediğimde hala Joker sahnelerinde gözümü kırpmadan Heath Ledger’ın mimiklerini izlerim ama dediğin gibi bir insana Joker dediğinde akla ilk gelen “karakter”den farklı bir Joker’di benim için o. Çizgi Roman okurken Mark Hamill’in sesi dönüyor kafamda benim.

 10. 1- Legder
  2- Nicholson
  3- Hammill

  Ayrıca önemle belirtmek isterim ki Troy Baker bu listede olmayı dahi hak etmiyor.

 11. Ekin Yegül Reply

  Yorumların aksine ben listeyi doğru buldum;

  Zira kaotik joker tasviri ile film ve çizgi romanlardaki joker yolunu mark hamill ‘ in açtığını düşünüyorum.

  Lakin seslendiren değil de en iyi oynayan olsa idi bakın o zaman Heath ledger birinci sırada olmasa bunu tartışabilirdim ama gene de yazarın şahsi fikri der geçer giderdim.

  Ama en iyi oynayan ve seslendiren olunca oyumu hamill den yana kullanıyorum.

 12. Jim Moriarty Reply

  burda tartışılan ses Ledger mükemmel bir şekilde oynasa da bu listenin benim için tartışılmaz bir numarası Hamill dir

 13. Raşit Kaya Reply

  Listeye hemen hemen katılıyorum. Belki birinci sıramda Heath Ledger olabilirdi. Ama bunu role canını vermesi ile kazanıyor. Çünkü Mark Hamill’in Joker’e verdiği emek diğerleri ile kıyaslanamaz. 90’lardan bugüne bu adam Joker’i seslendirdi ve sadık Batman takipçileri tarafından Joker olarak bilindi. Ama işte Heath söz konusu olunca insan biraz sertleşiyor da, o yüzden bu listeyi o kadar da kötü bulduğumu söyleyemeyeceğim, yüklenmeden önce iyi bir düşünün, bana kalırsa birinciliği bu ikili paylaşıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.