Game of Thrones’un altıncı sezon finalinin, dizinin gelmiş geçmiş en iyi bölümü olmasının birçok sebebi vardı; muhteşem müzik, temponun bir an bile düşmemesi, hayallerimizde dahi bir arada göremeyeceğimiz kadar fazla konunun nihayete ermesi, onlarca tatmin edici ve altı sezon beklediğimiz anı deneyimlemiş olmamız… Say say bitmez. Ancak bir şey, diğerlerinden birkaç baş önde gözüküyor bizim için, öyle de kalmaya devam edecek. R+L=J teorisinin doğrulanması.

Bundan sonra yazılacak her şeyi spoiler olarak kabul edin, zira altıncı bölüm finalini izlediğinizi varsayarak hareket edeceğiz. Bölümün en vurucu anı, geçmişe dönüp Lyanna Stark‘ın ölümüne şahit oluşumuzdu. Bu sahneyle ilgili kitap okurları ufak malumatlara sahiplerdi; Lyanna’nın başında bulunan muhafızlar, vasıfları, sayıları, Lyanna’nın ölmeden önce söyledikleri… Bunları birleştirince, internetin en popüler Game of Thrones teorisi çıkıyordu ortaya. Rhaegar ve Lyanna, bir çocuk doğurmuşlardı. O çocuk da Jon Snow’du.

Kitaplar bunu henüz doğrulamadılar. Dizi de bunu alenen söylemedi. Ancak kör göze parmak sokarcasına, Lyanna’nın bebeğinden direkt olarak Jon Snow’un gül yüzüne geçiş yaptılar ortada net bir sebep yokken. Bu hafif muğlaklık, internetlerin de karışmasına sebep oldu. Sonuçta dizi bariz bir biçimde “Evet, Lyanna aslında Jon’un anası” diyordu tamam da, babasıyla ilgili bir şey söylenmemişti? Bir şey+L=J idi tamam ama, onun R olduğu ne malumdu? Şu malum oldu: HBO baya resmen Rhaegar’ın Jon’un babası olduğunu doğruladı.

ns3vk1fi7pb5cu1fqglu

HBO’nun geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir infografik, Game of Thrones’daki kilit karakterlerinin yarısı Targaryen çıkmaya başladıkça inceden kafa karıştırmaya başlayan aile ilişkilerini çözme amaçlı. Bir ton da güzel bilgi var elbette, hafızalar tatlış tatlış doğrulanıyor. Ancak diğerlerini az önemsediğimizi söylesek, yapan gücenmez herhalde. Bizim için mühim olan, en tepeden en aşağıya inen çizgi. Yani Rhaegar ve Jon Snow’u, baba-oğul olarak resmen işaretleyen veri. Artık hiç tartışılacak bir yönü kalmadı. R artı L, gerçekten de J…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.