Bir ara, epey eski ve epey keyifli bir dönemde, her ay oyun dergilerini işgal eden ve o dergilerde yazan insanları sonsuz seviyede irite edecek denli sık çıkan Tycoon oyunları olurdu. 90’larda üst üste gelen RollerCoaster Tycoon ve Theme Hospital gibi oyunların popülaritesi bir kesimi ciddi bir anlamda tahrik etmiş, 2000’ler başında art arda Zoo Tycoon, Mall Tycoon, Prison Tycoon gibi zibilyar farklı şey çıkmıştı.

Şimdi artık öyle şeyler çok yok. En son bir ara Game Dev Tycoon çıktı, oynarken güldük eğlendik. Sonra birkaç ekstrem Tycoon oyunu geldi, işte porno stüdyosu Tycoon’u, yok efendim YouTube Tycoon’u… Hatta bir ara Operation Genesis adı altında bir Jurassic Park Tycoon’u da yapmıştı.

Sonra on beş sene boyu, kimse bir daha böyle bir şeye kalkışmadı. Herkese yazıklar olsun.

Frontier hariç!

Arkadaşlar oyunun temel konseptini anlatmaya gerek yok. İşte dinozorlar. İşte park. Bu kadar. Oyun 12 Haziran günü, PC, PS4 ve Xbox One için piyasaya sürülecek. Alacaksınız oyunu. Isla Nubar elinizin altında olacak. Koyacaksınız şuraya küçük bir brontosaurus ordusu. Az öteye biraz T-Rex yerleştireceksiniz. Oyun World öncesinde geçtiği için, yepisyeni bir dinozoru da biyo-mühendislik vasıtasıyla üretmek mümkün olacak. Yeni dinozorunuzu görmeye gelen müşterilere cips-kola satmak için az beriye bir büfe de yapacaksınız tabi. Şuraya bir iki tuvalet. Bir de tabii ki acil durumlar için dispanser, ambulans, teknik ekip…

Ha evet, oyunda acil durumlar var. Jurassic Park oyunu bu, elbette bu oyunda acil durumlar var!

Şöyle: Dinozorların kendi yapay zekası var. Bunlara göre hareket ediyorlar. Dolayısıyla kavga ediyorlar, çitlere saldırıyorlar, kaçmaya çalışıyorlar. Başarılı oldukları zaman neler olacak, bunu sizin aldığınız önlemler belirleyecek. Sadece dinozor kaçışları değil, fırtınalar, doğal afetler, teknik aksaklıklar; türlü türlü Jurassic Park rezillikleri sizin parkınızın başına gelecek, siz de akıl salahiyetinizi korumaya çalışacaksınız.

Bizce müthiş fikir. Üstelik bu Frontier Developments‘ın ilk dansı da değil. Kendileri daha önce RollerCoaster Tycoon’u Xbox’a uyarladılar, ek paketlerini yaptılar, üçüncü oyuna imza attılar –ki sonradan gelenler kadar kötü değildi, en son Zoo Tycoon onlarındı ve 2016’da gayet çiçek olan Planet Coaster‘ı çıkardılar. Yani özgeçmişleri de sağlam. Gideri var. Sizce?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.