Hatırlayacaksınız, bundan bir yıl kadar önce Cristiano Ronaldo‘nun adının memleketi Madeira‘daki havalimanına verilmiş; ancak bunun için düzenlenen törenin asıl odak noktası Ronaldo’ya bahşedilen onurdan ziyade törenle birlikte kamuyla paylaşılan büstün kötülüğü olmuştu. Allah’ı var, büst hakikaten bir garipti. Ronaldo’nun gözleri fazla içerideydi, dişleri fazla açıktaydı, bakışlar aşırı şapşaldı…

Ronaldo ugly Bust

Sonrasında internet cümbüşe oturdu elbette. Kolektif olarak herkesin bu denli ilgisini çeken bir meselede, böylesi komedik bir durum baş gösterirse dijital alem şaka yarışına girer. Bazen şaka yarışları hakaretle biter; çünkü herkes her şakanın ayarını yapabilecek kudrette değildir. Böylelikle çok alışıldık bir senaryo meydana geldi. Heykeltraş Emanuel Santos‘a kötü kötü yüklenildi. Santos ve ailesi strese girdiler, böylesi bir şeyle baş etmeyi beklemiyorlardı çünkü şüphesiz.

Ancak her şeye rağmen, bugün buradayız. Santos ikinci raundu denedi. Ortaya da şu işi çıkardı.

Bleacher Report Ronaldo

Bleacher/Report, muhteşem bir medyacılık örneği sergiledi. Kelly Naqi Madeira’ya giderek Santos ile bir ay geçirdi. Bir yandan Santos ile, eşi ile röportaj yaptı. Öte yandan Santos yanı başında dururken, insanlara büstle ilgili fikirlerini sordu; ki şu aşağıya koyduğumuz videonun da ana fikirlerinden biri orada gizli. Sosyal medyada olabilecek en zarar şakaya koşacak insanlar, göz göze sorulduğunda yine kötü olduğunu söylediler –çünkü videodaki demogojiye rağmen, büst gerçekten kötü– ancak bunu daha nazikçe söylemek için efor sarf ettiler.

Peki bu muhteşem videonun, bu muhteşem medyacılık örneğinin kıssası ne? “Sosyal medyada biraz daha az kaba olmalıyız” mı? Hayır. Sosyal medya sosyal bir yer değildir. İnsanlar boşluğa laf bırakır ve kaçarlar. Siz de sonra bir ara bakar, bunları alırsınız. Bu asimetri korunmaya devam ettiği sürece, bu asimetrinin olduğu hiçbir yer nezaketle dolu olamayacak.

Hayır, bu videonun kıssası çok basit: Başarısızlık öğretmenlerin en büyüğüdür, evet, ama denemeden başarısız olamazsın. Santos denedi. Başarısız oldu. Öğrendi. Daha iyisini yaptı. Bugün burada onu övmek de artık bizim boynumuzun borcu.

Bravo Senyor Santos! Hem medeni cesaretine, hem de ısrarına!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.