Bundan tam olarak iki gün sonra kıyamet kopacak arkadaşlar. Zack Snyder’s Justice League çıkar çıkmaz internet âlemi alev alacak. Filmi seven insanlar sevmeyenlere “Marvelcı” diyecek, sevmeyen insanlar sevenlere “Sen Snyder’ı savundun!” diyecekler, masalar havada uçacak, tabaklar kırılacak, sesler yükselecek! Tabii böylesi bir deprem yaklaşırken öncesinde artçılarını hissetmemeniz imkânsız. Biz Snyder Cut’ın final fragmanını izlerken ön gösterimde filmi izleyen eleştirmenler Metacritic notlarını girmeye başladı. Gelin önce biz bize verilen son fragmanından konuşalım sonra da eleştirmen puanlarını irdeleyelim.

Snyder Cut’ın son fragmanı aslında bize hem filmden tanıdığımız hem de ilk defa gördüğümüz birçok sahneyi gösteriyor. Ben özellikle Darkseid’ın bu kadar fazla sahnesi olduğuna hâlâ şaşırıyorum. Bir gezegeni tek başına yok etmesi, Omega ışınları ile savaşması bu filmde beklediğimden daha fazla Darkseid göreceğimi düşündürüyor. Fakat yine de filmin dört saatlik olacağını düşündüğümüzde bu sahnelerin toplamı yine filmin çok az bir kısmını kapsayacaktır. Fragmanda benim ilgimi çeken bir diğer ayrıntı ise kırmızı gözleri ile Martha rolüne bürünen Martian Manhunter oldu. Onu da filmde çok kısa bir süre de olsa göreceğiz gibi.

Şimdi gelelim asıl noktaya. Justice League Snyder Cut dün gece itibariyle hem Metacritic hem de Rotten Tomates üzerinden puanlamaya açıldı. Rotten Tomatoes’da yüz beş inceleme ile 75 puan ortalamasını tutturdu ve Metacritic’de de toplamda otuz beş incelemenin ardından 55 puan aldı. Her ne kadar bu puan bizi, inanılmaz büyük hayal kırıklığına uğratsa da kanımca bu puanı anlamanı en iyi yolu karşılaştırma yapmaktan geçiyor. Bakalım önceki Justice League’in puanı neymiş, aynı insanlar iki filme hangi puanları vermiş, düşük verenler kim, yüksek verenler kim?

“Bak, bu üçü işte.”

Öncelikle Justice League’in izlediğimiz sürümünün Metacritic puanı 45’di. Yani şuanda elimizde en azından bir önceki filmden daha iyi bir film olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bunun ne kadar iyi olduğu, biraz sizin bir önceki filmin ne kadar kötü olduğunu düşünmenizle birlikte değişiyor. Variety’nin yazarı Owen Gleiberman Justice League’e 80 verirken, Snyder Cut’a on puan daha arttırarak 90 vermiş. Bir önceki filmde Voice için yazan Bilge Ebiri yeni filmin incelemesini Vulture için yazmış ve puanını 75’den 60’a çekmiş. Vox için inceleyen Alex Abad-Santos ise en çok puanını yükselten biri olmuş ve ilk filme 50 verirken Snyder Cut’a 70 vermiş. Screendaily için yazan Tim Grierson ise puanını değiştirmeyerek 50 vermiş.

İki filmi de izleyip eleştiren insanların puanlarını verdikten sonra bir de gelin sadece Snyder Cut’a puan veren birkaç kişinin eleştirini inceleyelim. Bu noktada böyle çok fazla dedebey olan, en azından süper kahraman filmlerine karşı dedebey olan Hollywood Reporter, The New York Times gibi büyük isimleri görmezden geliyorum. Zira onlarla bu konuda ayrı görüşlerde olmamız çok olası. Fakat benim için iki inceleme var ki gerçekten moralimi çok bozuyor. Yurt dışındaki kaynaklardan sıklıkla takip ettiğim ve bizimle aynı frekansta olduğuna inandığım Polygon ve Screenrant, incelemelerinde Zack Snyder’s Justice League’e 50 ve 40 vererek beni üzdüler. Açıkçası onların beğenmemesi beni, biraz da olsa filmin kötü olabileceği konusunda korkuttu diyebilirim.

Son olarak Watchmen’in de Metacritic puanının 56 olduğunu hatırlatarak filme olan ümitlerinizi tamamen kesmeyin diyor ve “Zack Snyder’s Justice League filmi sizce nasıl olacak?” diye sorarak yazımı bitiriyorum.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

1 Comment

  1. Ahmet Baslangic Reply

    Josstice League copunden cok daha iyi olacagindan suphem yok. Bununla beraber ,snyder’in devam filmleri icin planladigi hikayeyi problemli buldum. Snyder gorsel anlamda guzel isler cikartirken,hikaye anlatma konusunda ayni beceriyi gosteremiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.