Bugünkü Suicide Squad duyurusundan sonra koltuğumuzda bir geriye yaslandık. Şöyle bir derin nefes alıp, biraz kendimize gelme ihtiyacı hissettik açıkçası. Tom Hardy, Will Smith, Jared Leto gibi rüştünü ispat edeli yıllar geçmiş emektarlar, Margot Robbie ve Jai Courtney gibi meteor-vari bir yükselişe geçmiş gençler ve Cara Delevingne’den oluşan kadro bizi baya çarptı, heyecan trenine en önden biletimizi aldık, 2016’yı beklemeye başladık.

Ama sonra dedik ki, bundan daha efsane kadrolar da görmüştük değil mi? Evet, bizce hâlâ Suicide Squad süper kahraman filmlerinde Avengers’tan beri oluşturulmuş en yıldızlarla dolu kadro. Ama parametreyi biraz genişletince, bu “efsane kadro” nanesinin arada tekrarlandığını görüyor insan, çok sık olmasa da. Neticede bütçesel sebepleri var bu işin, her oyuncuya birkaç milyon atmak riskli iş. Bir de kaprislerini, egolarını aynı anda kontrol edeceksiniz… Nadir bir şey yani yıldızlarla dolu bir kadro.

Fakat bu 8 film, bu işi başarmış. Sonuç iyidir, kötüdür tartışılır. Ama esame listesi okununca, insanda bir heyecan yarattığı kesinlikle su götürmez. Buyurun!

Not: Konuk oyuncu performanslarını saymıyoruz. O yüzden Movie 43 gibi örnekleri es geçtik. Ama yine de başka unuttuğumuz varsa, yorumlara yapıştırın!

 

8. Nine

Efsane kadro: Daniel Day-Lewis, Judi Dench, Nicole Kidman, Marion Cotillard, Penelope Cruz, Sophia Loren
Nesi efsane?: Yukarıda saydığımız isimler dışında filmde bir de Kate Hudson ve Black Eyed Peas’den Fergie var. Onları yok sayarsak, gönül rahatlığıyla şunu diyebiliyoruz: Tüm kadrosu Oscar kazanmış bir film bu. Öyle kıyıdan köşeden, Anna Paquin, Mira Sorvino usulü de değil, baya bastıra bastıra, ismini okuta okuta!
Peki tuttu mu?: Hayır. Nine sahneden sinemaya başarıyla aktarılamamış bir filmdi maalesef.

 

7. Ocean’s 12

Efsane kadro: George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Andy Garcia, Don Cheadle, Julia Roberts, Catherine Zeta-Jones
Nesi efsane?: Zeta-Jones ve Roberts şimdilerde biraz daha göz önünden uzaktalar. Fakat o dönem gerçekten de dünyanın en çok tanınan oyuncuları arasındaydılar, kadronun geri kalanı ise hâlâ öyle. Ödül oranı olarak çok efsane olmayabilir, ama tanınırlık bakımından dağları tepeleri aşan bir filmdi bu.
Peki tuttu mu?: Meh. Ocean’s üçlemesi azalarak biten bir seridir. Yani 12, 13’ten daha iyiydi, ama 11 kadar heyecan verici değildi.

 

6. Ides of March

Efsane kadro: Ryan Gosling, George Clooney, Philip Seymour Hoffman, Paul Giamatti, Evan Rachel Wood, Marisa Tomei
Nesi efsane?: Burada ne ödül, ne tanınırlık konuşmak anlamsız. Zaten kadronun neredeyse tamamı en az bir kere Oscar’a aday olmuş vaziyette. Burada kadroyu efsane yapan şey, neredeyse hepsinin eleştirmenler ve izleyiciler tarafından belirli zamanlarda kendi nesillerinin en iyi oyuncuları arasında gösterilmiş olması.
Peki tuttu mu?: Denebilir. Ides of March kesinlikle kötü bir film değildi, ama yıllara meydan okuyacak denli de akılda kalıcı olamadı.

 

5. Mars Attacks

Efsane kadro: Jack Nicholson, Glenn Close, Annette Bening, Pierce Brosnan, Danny DeVito, Michael J. Fox, Natalie Portman
Nesi efsane?: Şimdiki nesil ne kadar aşina bu isimlere bilmiyorum, fakat bu film çıktığında dahi yaşlı olan bu kadro, bizim annelerimiz için tam anlamıyla bir yıldız yağmuruydu. Ana kadronun muhteşemliği yetmezmiş gibi, bir de yandan Michael J. Fox ve Natalie Portman gibi isimler peydah oluyordu.
Peki tuttu mu?: Eğlenceli bir filmdi. B-filmi estetiğiyle çekilmişti, ne olduğunu biliyordu. Kötü denemez.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

5 Comments

 1. Jim Moriarty Reply

  yıldız dolu filmler genellikle başarısız oluyor yapımcı ekip yıldızların bir şeyler yapıp filmi kurtaracağını düşünüyorlar

 2. Güçlü Yiğit Başar Reply

  Batman Begins’in afişindeki isimler de yabana atılamaz: Christian Bale, Michael Caine, Liam Neeson, Morgan Freeman, Gary Oldman, Cillian Murphy, Tom Wilkinson, Rutger Hauer, Ken Watanabe

 3. 80-90 filmlerinde başrolleri sağlam yapıp, filmi ve geri kalan kadroyu koy veren filmler vardı. Özellikle komedi ve aksiyon dallarında.
  Daha yeni bakarsak aklıma Tarantino’nun çektiği filmler geliyor, hemen hepsi de müthiş.
  Kadro = Tarantino

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.