Biz daha önce bu sayfalarda sanatı sanatıçdan ayırmak konusunda konuşmuştuk. Gerçekten de sinema, televizyon, oyun, çizgi roman, kitap, resim; ne olursa olsun, üretenle üretileni ayırmak, üzerine düşünülmesi gereken bir mesele. Bazı insanların ürettiklerini, onların lekesi olmadan yargılamak zor. Ve modern pop kültüründe, herhalde bundan en fazla muzdarip olan kişi Kanye West’in ta kendisi.

Kanye West, müziğini dinlemeyenler için bir tabloid figüründen fazlası değil. Dışarıdan bakıldığında, ne kadar irite edici olduğunu görmek de hiç zor değil. Adam devamlı kendisini övüyor, kafayı çekip sahneye çıkıyor; Amerikan başkanlığına oynayacağını açıklıyor, arada röportajlarda “Ben Tanrı’yım” gibi laflar ediyor… Bunlara bakıp da, sonradan bir de “Ben David Bowie’ye bir tribute albümü yapacağım” dediği zaman, hâliyle, internette onun böyle bir girişimini durdurmak için on bin imza toplanması, abesle iştigal durmuyor.

JIMMY KIMMEL LIVE - Emmy Award-nominated "Jimmy Kimmel Live" airs every weeknight (11:35 p.m. - 12:41 a.m., ET), packed with hilarious comedy bits and features a diverse lineup of guests including celebrities, athletes, musicians, comedians and humorous human interest subjects. On Wednesday evening, October 9, Jimmy Kimmel welcomed Kanye West to "Jimmy Kimmel Live." (Photo by Randy Holmes/ABC via Getty Images)  KANYE WEST
JIMMY KIMMEL LIVE – Emmy Award-nominated “Jimmy Kimmel Live” airs every weeknight (11:35 p.m. – 12:41 a.m., ET), packed with hilarious comedy bits and features a diverse lineup of guests including celebrities, athletes, musicians, comedians and humorous human interest subjects. On Wednesday evening, October 9, Jimmy Kimmel welcomed Kanye West to “Jimmy Kimmel Live.” (Photo by Randy Holmes/ABC via Getty Images)
KANYE WEST

Evet, gerçekten de son dedikodular Kanye West’in vefatından sonra Twiter’da “büyük bir ilham kaynağım” dediği David Bowie için bir tribute albümü hazırlığı içerisinde olduğu yönünde. Ve gerçekten de bunu durdurmak için bir imza toplanıyor an itibariyle. Gerçekten böyle bir projesi var mı West’in, bilmiyorum. Ama madem böyle bir mecra var, uç uca da birkaç kelime koyabiliyorum, o hâlde söylemek zorunda da hissediyorum kendimi: Yapacaksa, böyle bir işi Kanye West yapmalı.

Dışarıdan sergilediği narsist ve egomanyak görüntüye rağmen, Kanye West müzik konusunda gerçekten de eşsiz bir adam. Bu Jay-Z için beat hazırladığı yıllarda da böyleydi, kendi albümlerini yaparken de. My Beautiful Dark Twisted Fantasy, hâlâ gelmiş geçmiş en iyi rap albümlerinden biri, ve onun peşinden gelen Yeezus da, West’in deney yapmaktan, yeni şeyler peşinde koşmaktan korkmadığını gösteriyor bence. David Bowie de böyle bir adamdı zaten. Eşsiz, deneysel, her albümünde kendini yeniden tanımlayan. O yüzden, birkaç gitarlı adamın Space Oddity cover’lamasını dinlemektense, nevi şahsına münhasır bir sesi olan Kanye West’in yorumunu takip etmeyi yeğlerim her şekilde. Siz ne diyorsunuz?

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Comment

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.