Farkında mısın güzel okur, 2015 yılı boyunca Doctor Who, gizli bir krizdeydi? Dünya’da popüleritesi artmaya devam ederken, reyting açısından en kötü yılını geçiriyor, Capaldi’nin performansına rağmen bir türlü toparlayamıyordu. Neyse ki Gallifrey’in esas oğlanları zaman çatlaklarından isyanımızı duymuş olacaklar ki, muhteşem iki haber aldık.

Harika bir macera/kahramanlık dizisini Sherlock’un pembe dizi versiyonuna dönüştürmeyi beceren, usta yazar, kötü showrunner Steven Moffat, Doctor Who koltuğunu devrediyor!!!!

wwe

Eyvah? Peki kime? Olabilecek belki en iyi isme. İkinci muhteşem haber de bu, daha önce David Tennant‘ın baş rolde olduğu Broadchurch dizisini yaratan, Torchwood paralelinde işler yapan DW fanboy Chris Chibnall, şimdi Doctor Who’yu teslim alıyor… (tanımıyorsunuz, Broadchurch izleyin, anlayacaksınız)

giphy-10

c20d8d97ec428a06cf539b16771e8cd3

Ohhh… Uzun zamandır siteye girdiğimiz en güzel haberlerden birisi bu. Ne kadar rahatladım anlatamam sevgili okur!

Bunda muhtemelen Moffat yönetimindeki dizinin, artık çok büyüyen ismine ve masrafı çok olan yapımına kıyasla, reytinglerinin ‘rezalet’ denecek (biz değil tabi, İngilizlere göre) noktaya düşmesi çok büyük etken. Bilhassa 2015’in son aylarında dizinin 2005 yılından beri en kötü reyting rekolarını arka arkaya kırması, “Acaba BBC dizinin fişini çeker mi?” korkusunu tekrar başlamıştı. Zaten, aşağıda okuyacaksınız, BBC bu yüzden hem bir ara veriyor, hem de şovu başkasına devrediyor belli ki.

1999’da yazdığı özel bölümden beri Doctor Who hayranlığını kanıtlayan, Davies üstadın döneminde de açık ara en iyi Doctor Who bölümlerinde imzası olan Moffat, direksiyona kendisi geçince ne yaptı öyle? Kimse “Abi abarttın” demeyince coşan bir ego ne kadar hata yapabilir, bu konuda muhteşem bir örnek oldu. Belki Doctor Who‘yu başkası götürüyor olsa hala Moffat en iyi yazar diyorduk, ‘Coupling ne güzeldi ya’ diye efkarla değil, neşeyle anıyorduk adını, kim bilir?

Sizce Moffat’ın günahları nelerdi, sevapları nelerdi? Bizce showrunner olmak yerine yazar ekibinin güçlü bir ismi olarak kadroda kalsa, daha ne ağlayan melekler, et yiyen gölgeler yazardı…

Ben kendi düşüncemi yazayım, sevgili Moffat, River Song ve ağlayan melekler için çok teşekkür ederiz. Ama “İki gün kalayım mı yatılı” deyip bir yıl kalan misafir gibi olmuştun artık. Vallahi üzülemiyoruz. Sen de üzülme Wilf abim, gitti işte. RTD döneminin üç kuruşa çekilen, özel efektinden utandığımız bölümleri efsaneleşmişken, sen bu derece kaliteli efektler, kaliteli bir yapım ile nasıl gemiyi karaya vurdurdun be Moffat?

ejKnodw
ah be abim, canım abim :/

Şimdi, şunları bilmen lazım kardeşim Whovian.

1) En kötü haber! 2016 boyunca Doctor Who YOK! A-ov! Gerçi izlemediğin 20 küsür tane eski sezon var, aç onları izle o arada, beşinci doktor efsanesini bi yaşa.

2) Uzun aradan sonra ne yazık ki Moffat’ın bir sezonu daha var. 2017 yılında 10. sezon olacak, sonra Moffat artık rahatsız edici companion karakterlerini de alıp gidecek. Amy ve Clara’dan daha da “evren tarafından kayırılmış” karakter yazabilecek mi, çok merak ediyoruz. (Bak bi Martha Jones, bi Rory Williams, bunlar çok kalite isimler)

3) 2018 itibariyle Chris Chibnall dönemi başlayacak. Bu adam daha önce Torchwood (RTD dönemi) tarafında ağır bir abiydi, sonra Tennant ile Broadchurch patlattı. Çok kalite adam. 2018 diye de üzülme, iki yıl çabuk geçer. Whoviansın sen. Doctor ve dadaşlarının basit hatalarla kaçırdığı yüzyılları düşün. Güzel günler göreceğiz çocuklar. TARDIS’leri muhteşem maceralara süreceğiz. Dayan.

4) Broadchurch hakkında daha çok bilgi için al bu inceleme yazımızı oku.

5) “Moffat’ın hakkını yiyorsunuz!” diyecek gibiyseniz size üç kelime edeceğim: Clara. Oswin. Oswald.

6) 2018 yılına kadar çok şeyler değişir, ama 2017-2018 sezonlarında özel efekt bütçesi geri kısılmış bir Doctor Who görebiliriz endişem var. Yukarıda da yazdığım gibi, dizi ne kadar dünya çapında popüler olsa da, bir noktada BBC koyduğu para ile aldığı reytingi kıyaslamak durumunda.

7) E bir de göz kırpayım. Ya BBC “Sherlock’a 1 koyuyoruz 1000 izleniyor, Doctor’a 10 koyuyoruz 5 izleniyor. O zaman Moffat bundan sonra komple SHERLOCK yapsın” demiş olabilir mi? Bununla ilgili henüz bir dedikodu yok, ama Moffat kadar hayranı büyük bir ismi küstürmek değil, iyi kullanmak gerekli. 2 yılda 3 bölüm yapacağına, yılda 6 bölüm yapsa? Belki de şu anda Kambırbeybi ile pazarlıktalar, kim bilir?

Neyse, ben vallahi çok sevindim güzel okur. Moffat’ta inat edip, belki diziyi tekrar kapatacaklarına, hayranları biraz üzecek, ama uzun vadede çok faydalı olacak bir hamle yaptılar. Ne kadar güzel bir haber oldu bu böyle ya! Sen ne dersin?

Author

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.