21 Ekim 1929’da, Kaliforniya’nın Berkeley şehrinde doğan bilim-kurgu ve fantastik edebiyat yazarı Ursula K. LeGuin‘i kaybettik. Bu şüphesiz büyük bir acı; çünkü LeGuin muhteşem bir romancı, harika bir hikaye anlatıcısıydı. Değindiği konular etnografiden, antropolojiye kadar pek çok alandan besleniyordu, zengindi. Salman Rushdie‘den Neil Gaiman‘a pek çok yazar onu ilham kaynağı belledi. Sayısız ödül kazandı. Defalarca onore edildi. Onun imza attığı kitaplar fikirleri ve ideolojileriyle tarihe yazıldı.

Belki de tam olarak bu yüzden, LeGuin’in ölümüne üzülmek anlamsız aslında. Onun kelimeleri sizden ve bizden çok uzun süre sonra yaşamaya devam edecekler. Onun birkaç harf arasına ve altına sıkıştırdığı anlamlar hep arayanlar için bulunabilir olacak. Hatta öyle büyük ki gölgesi LeGuin’in, mirası o kadar kocaman ki, aramayan da bulacak. Bir gün bir kitapçıya girecek birileri, raftan Mülksüzler‘i indirecek ve hayatının değişeceğini bilmeden terk edecek binayı.

O yüzden LeGuin arkasından üzülünmeyi hak etmiyor, bunu aştı, buna gerek yok. Onu kutlamak gerekiyor. Daha iyisi aklımıza gelene kadar, biz de onun mühür sözlerini şık duvar kağıtları hâline getiren quotefancy‘den yardım aldık. Bilgisayarınıza duvar kağıdı yapabileceğiniz 2K ve 4K bir takım sözler var aşağıda. Dilimizin haddini bilmeden çevirisini de yaptık. Umarız güzel bir aracı olmuşuzdur LeGuin’in gerçeklikten büyük gerçekliğine.

Toprağı bol olsun.

“Yaratıcı yetişkin, hayatta kalmış çocuktur”

Ursula LeGuin Alıntı (2)

 

“Sevgi taş gibi orada öylece durmaz. Bir ekmek gibi, her zaman yeni ve yeniden yapılmalıdır.”

Ursula LeGuin Alıntı (3)

 

“Devrimi satın alamazsınız. Devrimi yapamazsınız. Sadece devrim olabilmek mümkündür. Ya ruhunuzda vardır, ya da hiç yoktur.”

Ursula LeGuin Alıntı (4)

 

“En kötü duvarlar yolda karşınıza çıkanlar değildir. En kötü duvarlar, sizin oraya koyduklarınızdır.”

Ursula LeGuin Alıntı (5)

 

“Zor zamanların geldiğini düşünüyorum. Özgürlüğü anımsayabilen yazarlara ihtiyacımız olacak. Şairler, vizyonerler; daha büyük bir gerçekliğin realistleri.”

Ursula LeGuin Alıntı (6)

 

“Bir anarşist nedir? Seçerek, seçim sorumluluğunu kabul eden kişi.”

Ursula LeGuin Alıntı (7)

“Hiçbir karanlık sonsuza dek sürmez. Ve karanlıkta dahi yıldızlar vardır.”

Ursula LeGuin Alıntı (8)

 

“Hayatın anlamının ne olduğunu sormanın faydasız olduğuna karar verdik, çünkü hayat bir cevap değil, hayat bir soru ve sen, bizzat kendin, cevabın ta kendisisin.”

Quotefancy-433942-3840x2160 (1)

 

“Kitapları kim olduğumuzu öğrenmek için okuruz.”

Ursula LeGuin Alıntı (9)

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.