Ant-Man and the Wasp’ı izlemediyseniz, bundan sonra okuyacaklarınız ciddi spoiler içerecektir; o yüzden kendinize mukayyet olun ve yazının fragmandan sonrasına lütfen devam etmeyin.

Edenler? Sizin filmi izlediğinizi ya da umursamadığınızı varsayıyorum. Malumunuz, Peyton Reed’in yönetmenliğindeki film diğer Marvel işlerinden farklı bir kötü karakter portresiyle çıkıyor karşımıza. Reed’in kötü karakteri Ghost, dünyayı yönetme ya da yeni bir teknolojiyi çalma peşinde değil. Ghost sadece hayatta kalmaya çalışıyor, üstelik bu çabası esnasında da yer yer etik davranıyor.

Bu neredeyse yaralanmış hayvan benzeri kötü adam tasviri, Ghost’u daha sempatik bir karakter hâline getiriyor; filmin sonunda karakterin Hakk’ın rahmetine kavuşmadığı düşünülünce de insan içinden geçirmeden edemiyor: Yeni bir Winter Soldier durumu çıkar mı karşımıza? Yani kötü taraftan iyilerin arasına geçen bir karakter daha edinir miyiz? Birth Movies Death sitesi bunu Marvel Studios patronu Kevin Feige’ye sormuş. Feige ağabeyimiz de şöyle cevap vermiş:

Bu seferki niyetimiz hep Ghost’u hayatta tutmaktı. Bu, kötü kahramanı yenip de sonra herkesin alkış tuttuğu tipte bir hikaye değildi. Bu farklı bir kötü karakter hikayesiydi. Filmin sonunda Ant-Man yeni Hayalet arkadaşından söz ediyor, bu arkadaşla ne zaman karşılaşacağımızı hep beraber göreceğiz. Ghost söz konusu olduğu zaman birinci adım tamamlandı. İkinci adımla nereye gideceğimize hep birlikte bakacağız.”

Yani her zamanki gibi muğlaklıktan kıvranan bir Feige beyanı var. Ancak daha önceki muğlak Feige beyanlarına saatler harcamış bir insan olarak, biraz netlik görebiliyorum söylediklerinin içinde. Bu filme yönelik gelen tepkileri ölçüp, Ghost’u ileri dönem Marvel Cinematic Universe planlarında kullanıp kullanmama yönünde bir plan yapacaklar. En iyi ihtimal, iyi çocukların tarafına döndürüp Avengers’a sokarlar. En kötü ihtimal Ant-Man 3’te bir daha kullanırlar. Her halükarda Hannah John-Kamen’in önü açık MCU dahilinde…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.