Google geçtiğimiz Mayıs ayından beri Android’deki YouTube uygulamasında pek çoğumuzun gerçekten cidden ihtiyaç duyduğu bir özelliği deniyordu: Incognito modu. En sonunda bu uygulamanın test aşaması sonlandı ve artık tüm YouTube for Android kullanıcılarına dağıtım başladı. Eğer iOS versiyonunu kullanıyorsanız, bu özelliğe bir süre uzaktan bakacaksınız; ancak tüm Android-perverler diledikleri gibi gizli gezebilecekler.

Özellik şöyle çalışıyor: YouTube uygulamanıza girip, kendi hesap logonuza tıkladığınız zaman eskiden olan “Çıkış Yap” butonu yerine karşınıza “Incognito’ya geç” opsiyonu çıkacak. Buna tıkladığınız andan itibaren de YouTube yaptığınız şeyleri uygulamanın arama geçmişine kaydetmeyi bırakacak. Bunun iki avantajı var. Birincisi izlediğiniz saçma sapan videolar otomatik arama doldurmalarda çıkmayacak. İkincisi de bu modda yaptığınız izlemeler size önerilen videoları etkilemeyecekler.

YouTube Incognito

Ancak elbette, internet sağlayıcınız ya da içinde bulunduğunuz ağa sahip olan kurum ya da kuruluşlar yine de ne izlediğiniz konusunda bilgi sahibi olacaklar. Aynı zamanda normalde abone olduğunuz kanallara, kütüphanenizde duran içeriklere ve gelen kutunuza da erişemeyeceksiniz. Esasında fark ettiniz mi bilmiyoru, anlattığım tüm bu süreç fiilen çıkış yapmış olmak ile aynı şey; sadece ismi değişiyor ve meşhur Incognito logosu giriyor devreye. Ancak yine de gayet ihtiyaç duyulan bir geliştirme, o yüzden de çok darlamıyoruz Google dostumuzu.

Bu gelişme esas Incognito modun ne kadar kıymetli olduğunu da hatırlatıyor insana. Şimdilerde çok garanti görüyoruz, çünkü Chrome zaten dünyanın en popüler tarayıcısı ve Incognito da günlük kullanımımızın düzenli bir parçası. Ama ilk başta, program ilk duyurulduğunda Chrome’un en önemli çekim noktalarından biriydi Incognito. Ben o zaman gerçekten dev dumur olmuştum, çok basit ama inanılmaz gerekli bir atılımdı. YouTube için Incognito da eşit derece basit ama gerekli. Cümlemize hayırlı olsun.

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.