Disney çok, çok; çokçok paraya Fox’un dizi ve film operasyonlarını satın aldıktan sonra eğlence dünyası oturup “Yav bu saatten sonra Disney ile baş etmek nasıl mümkün olacak” diye düşündü. Geek dünyası ise o esnada kısmen halayda, kısmen ise yastaydı. Yas takımı “Gitti güzelim Fox’un alternatif süper kahraman filmleri” diye üzülür ve acısından bir tutam daha Logan izlerken; halayda olanlar Avengers kadrosuyla omuz omuza kavga veren bir Wolverine düşünüyor ve kendinden geçiyordu.

Gelin görün ki toplam ederi gerçekten bu yazıyı okuyan herkesin hayatı boyunca kazanabileceği paraların toplamından daha yüksek olan bu satış öyle he deyince olmuyor. İki şirketin evrak işlerini halletmesi zaten başlı başına aylar, belki de seneler sürecekken bir de işin rekabet kurulu tarafı var. Amerikan ticaret üst-kurulları oturup bu yapılan şey Amerikan serbest pazar ekonomisi prensiplerine aykırı mı, değil mi bunu irdeleyecek. Bu yüzden de Marvel Studios’un patronu Kevin Feige endişeli değil. “4. Fazda X-Men?” diye sordular. Şunu dedi:

kevinfeige645

“Hayır, çünkü bu anlaşmanın yürürlüğe gireceği bile kesin değil; girecekse de bu yıllar sonra olacak. O yüzden kesinlikle şimdiye dek açıkladığımız beş film bundan etkilenmeyecek, birkaç yıl boyunca da etkileyeceğini sanmıyorum. Gerçekten bunun üstüne düşünmüyoruz şu an. Verdiğimiz sözleri nasıl tutacağımızı düşünüyoruz. Elinde haklarını bulundurmadığımız karakterlerle ilgili bir film, biri gelip bize artık hakların bizde olduğunu söyleyene kadar ilerisine kalacak.”

Evet, Kevin açık açık dememiş ama, biz hayranlar olarak dekoderlerimizi takalım ve malumu ilan edelim: Beşinci faza kadar kimse X-Men beklemesin. Kevin Feige bize biraz acıdığından olsa gerek, “Olursa Thor gibi bir kılıfına uydurur sokarız rahat olun” demiş ama bu kadarlık bile kafa patlattıklarını düşünmüyorum. Önce dördüncü kozmik fazı bir şekillendirecekler, ondan üç dört sene sonra Disney-Fox alımı sona erecek; biri Feige’yi toplantıya çağıracak, “Abi X-Men hakkında düşünmeye başla artık” diyecek ve ondan sonra planlar yapılmaya başlanacak.

O tarihe kadar Fox ayrı, Disney ayrı, şekiller böyle gözüküyor.

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.