1982’de ülkemizde vizyona giren Dünyayı Kurtaran Adam‘ın dünya çapında sahip olduğu şöhrete vakıf mısınız? Olmayanlara kısa bir hatırlatma geçelim. Hikayesi gerçekten anlamsız ve tutarsız virajlarla dolu olan, görüntülerinin çoğu Star Wars‘tan, seslerinin çoğu Indiana Jones‘tan, konseptleri ise el altında duran her kaynaktan alınma olan bilim-kurgu filmimiz, 90’ların sonunda bilhassa Amerika’da elden ele yayılmaya başlıyor. Seyredenler tarafından Turkish Star Wars ismini alan film The Room, Manos, Plan 9 gibi “o kadar kötü ki, iyi” filmler kategorisinde kabul ediliyor. Popüler oluyor.

Sinema tarihçisi Ed Glaser ve onun şirketi Neon Harbor Entertainment, dışarıdan bir bakış atarak hem bu süreci, hem de Dünyayı Kurtaran Adam’ın yapımını anlatan şu harika videoyu yapmış geçtiğimiz aylarda. Biz Gizmodo paylaştığı için gördük. Siz de görün, sonra yolumuza devam edelim.

İşte bu videoyu yapan Glaser, bir süredir Dünyayı Kurtaran Adam’ın yüksek çözünürlüklü bir versiyonunu da oluşturmak için çabalıyor. Glaser İstanbul’a geliyor ve filmin orijinal 35mm’lik bir kopyasına ulaşıyor. Bu iki yıl boyunca temizleniyor, restore ediliyor ve şimdi de 2K çözünürlük ile vizyona sürülecek. Evet evet, vizyona. Hem de Birleşik Krallık’ta!

4 Mayıs günü biri Londra‘daki Cinema Museum, diğeri ise Glasgow‘daki CCA‘de olmak üzere Dünyayı Kurtaran Adam’ın iki özel gösterimi yapılacak. Glaser bu özel gösterimleri Amerika’da da sürdürmek istediğini, fakat henüz gerekli hak-hukuk meselelerini çözemediği gibi bir dağıtımcı da bulamadığını açıkladı. Bizce gitsin Disney’ye başvursun, neticede sanıyoruz teknik olarak filmin haklarına onların sahip olması gerekiyor.

Öte yandan, şahsi hislerimi soracak olursanız; çok şanlı örnekler barındıran “İzlemesi keyifli berbat filmler” külliyatında bir Türkiye filminin olması beni memnun ediyor. Aynı diğer muadilleri gibi, onu da özel kılan cürmünü aşan cüreti elbette, bu cüret de uzaktan eğlenceli geliyor. Glaser ve ekürisinin çabaları sağ olsun, kitlelere de yayılacak gibi gözüküyor. Biz de katkımızı sunmuştuk vakti zamanında. Glaser’ın ikna edemediği varsa, aha bu da bizim Yerli Sinema Günlükleri videomuz.

Nasıl, doydunuz değil mi Dünyayı Kurtaran Adam’a?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.