Hollywood içerisinden verdiği haberler genelde isabetli olan The Wrap‘in aldığı duyuma göre, Warner Bros. ofisinde enteresan olaylar vuku buluyor. Justice League‘in finanssal olarak başarılı bir blockbuster’dan çok bir tren kazasını andırması sonrası farklı rotalar kovalama mecburiyetiyle baş başa kalan Warner Bros, Wonder Woman‘da kalemi oynayan Jason Fuchs‘un yazmakta olduğu Lobo filmi için ünlü bir yönetmenle görüşmüş.

Michael Bay.

Michael Bay Mother Effing Money

Şimdi bu noktada filmi biraz geriye saralım. Lobo, 1980’lerde DC Comics tarafından yaratılmış bir karakter. Altında Roger Slifer ve Keith Giffen‘in imzaları var. İlk olarak bir kötü adam olarak kullanılıyor, unutuluyor. Sonrasında 1990’larda tekrar su üstüne çıkıyor. Bu yaratılış, unutuluş ve geri coşuş konusunda Giffen şöyle diyor:

Lobo niye bu kadar popüler oldu hiçbir fikrim yok. Karakteri Punisher/Wolverine prototipi kahramanların bir eleştirisi olarak tasarladım, ancak bir şekilde yüksek doz şiddet sevenlerin bayrak çocuğu oldu. Buyur buradan yak.”

Bu “parodisi olduğu şeylerin sevenleri tarafından sahiplenme” durumu gariptir, çok da üzer yaratıcıyı. Giffen yine medeniyetle karşılamış. Dediği de aynen doğrudur. Lobo DC’nin kahraman yazan mutfağı tarafından, Marvel’ın acılı lahmacun yazan mutfağına yönelik yapılmış bir eleştiriyken Marvel-sever kitleden rol ve hayran çalmaya başlayınca DC tarafından sahiplenilmiş bir karakter oldu 90’larda. New 52 sonrası karakterine bir reboot çekip, daha katmanlı ve klas bir yere çekmeye çalıştılar. Ancak tutmadı, insanlar ondan puro çekip küfretmesini istediler.

Yani seven, sevdiği taraftan sever; onunla ilgili bir hüküm vermek mümkün değil. Ama nüanslı bir karakter; onu anlatmaya çalışıyorum. Girişi garip, gelişmesi katmanlı, sonucu ortada. Peki Michael Bay bu ufak detaylara özen gösterecek mi filmi çekerse? Katiyen hayır. Denilen o ki Bay abimiz gitmiş Warner ofisine, senaryoya bakmış, birkaç revizyon vermiş. Fuchs’un ikinci pasından memnun kalırsa da yönetmenlik için el sıkışacakmış. Sıkışsın. İnşallah verdiği revizyon “Dördüncü duvarı da kırsın, çocuklar seviyor” tadındadır. İnşallah karaktere elden çıkan kesici alet de koyarlar. İnşallah bunların hepsi olur da DC’nin Marvel’la Marvel olarak kapışma çabası artık içe doğru patlayarak biter, bir noktada birileri bunun böyle olmayacağını anlar. Çünkü ya sabır artık, yeter. Lobo filmi niye geliyor, bunu neden patlamalarıyla ünlü bir yönetmen çekiyor yani?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.