Kısa bir hatırlatma ve özet: Gerçekten ne yaptığına dair bir fikri olduğunu kimseye ispatlayabilecek durumda olmayan Warner Bros, fırsat gelince çok heyecanlandığından olsa gerek, inşa etmek uğruna münferit filmlerini mundar ettiği Extended Universe‘inden bağımsız bir Joker filmini duyurmuştu bir vakit önce. Filmi Hangover filmlerinden gelme Todd Phillips yönetecek, prodüktörü Martin Scorsese olacak, film de sokak kokan bir suç filmi olacaktı.

İlk gelen dedikodular başrol için Scorsese‘nin sevdiği aktörlerden olan Leonardo DiCaprio’nun düşünüldüğü yönündeydi. Zaten DiCaprio da, Umberto Gonzalez’in duyumlarına göre yönetmen Phillips ile dört farklı kez yemeğe çıkıp role görüşmüştü. Ancak bu yemekler belli ki sonuç vermemiş ve tarafları tatmin etmemişler ki; filmin kıdemli mutfağı yeni bir oyuncuya yöneldi. Leonardo DiCaprio’dan sonra hemen hemen kim konuşulsa geek dünyasına hayal kırıklığı gibi gelecekti… Belki bir isim hariç. Joaquin Phoenix.

Joaquin Phoenix

Kaliteli bir aktör olduğuna dair şüphesi olan son kişileri de 2010’ların başında tüm dünyayı oyunculuğu bırakıp rap’e başlayacağına inandırmasıyla kazanan Amerikalı aktör, büyük filmlerin adamı değil. Bunu biliyoruz. Daha önce kendisine Doctor Strange ve Lex Luthor gibi roller teklif edildi; “Abi siz sekans falan diyorsunuz, ben anlamıyorum, karakter nerede?” diye reddetti. Patlamış mısırla iyi giden bir adam değil Phoenix, onun rolleri insana sigara yaktırtıyor. Ancak bir yandan, Joker o alelade çizgi roman rollerinden biri değil. Bu filmin mutfağında da Martin Scorsese var.

Bunlar Phoenix için önemli birer faktör olacaktır, o yüzden tercihini oynamaktan yana kullanabilir. Zaten daha önce, Aronofsky kendi projesini kovalarken bir kez flörtleşmişti role, sıcak da bakar yani. Biz de geek dünyası olarak coşarak izleriz bence. Çünkü Joker büyük oyuncuları hak eden bir karakter, çok da büyük oyuncular oynadı bugüne kadar. Bakmayın, şimdi komik kaçıyor ama; Batman ’66’daki Cesar Romero da büyük aktör, Jack Nicholson zaten efsane, Heath Ledger öyle bir oynadı ki tarihe kapak durdu, Jared Leto da bataklık çiçeği gibiydi; yine cürmünü sorgulatmadı. O yüzden Phoenix – Joker kombinasyonu bizi tahrik ediyor. Siz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.