Bir deha olup da zekasını şeytani amaçlarda kullanan sürüyle süper kötü sayabiliriz: Ozymandias, Brainiac, Moriarty, Ernst Blofeld, Dr Doofensshmirtz bunlardan birkaçı. Bu kötü karakterlerin bazıları karizmatik bazılarıysa karikatürize tipler. Bu başlık altında ele aldığımız Modok ise ikisi birden olmayı başaran nadide örneklerden biri. Ant-Man and the Wasp: Quantumania filmiyle; Fatih Kang‘ın yanında, Marvel Cinematic Universe’e giriş yapacak olan şeytani süper zekâ; Modok kimdir?

Kısa Kısa, tek atımlık bilgi topudur. Tam aradığınız yere rast gelirse tatmin edici, daha fazlası için biraz eksiktir. Şuradan kategoriyi kurcalayabilirsiniz!

İlk olarak 1967 Eylül’ünde, Marvel Comics’in gerilim hikâyelerinin yer aldığı Tales of Suspense serisinde ortaya çıkan Modok, Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratıldı. Karakterin adı, Mechanized Oganism Designed Only for Killing’in baş harflerinden oluşan saçma bir kısaltmaydı. Çizgi romanların gümüş çağında, karakter çeşitliliği tavan yapmışken farklı ve ilgi çekici bir karakter yaratma gayesiyle tasarlanan Modok, diğer nitelikleriyle olmasa da göze batan fiziksel özellikleri sayesinde bunu başardı. Dr Doom, Galactus veya Thanos kadar popüler olmayan Modok, aynı anda hem korkunç hem de tatlı olmayı başaran ikonik görüntüsüyle birçok kahramanın başına bela oldu. İlk olarak Captain America’nın düşmanı olarak sahneye çıksa da sonradan Fantastic 4, Iron Man, Hulk ve diğer kahramanlarla sık sık karşı karşıya geldi.

Origin

Modok ve Fantastic 4
Modok ve Fantastic 4

Advanced Idea Mechanics (AIM) bünyesinde çalışan bilim insanlarından biri olan George Tarleton, standart prosedürlerin uygulanması beklenen bir silah geliştirme projesinde çalışırken, hesaplamalarını kolaylaştıracak bir makine üretmeye yeltenir. Bu makine sayesinde sıradan bireyin zihinsel kapasitesinin maksimize edilmesi amaçlanırken tabii ki de işler planlandığı gibi gitmez. Tarleton eşsiz bir dehaya aynı zamanda da kafasına oranla oldukça küçük kol ve bacaklara sahip bir beden formuna dönüşür. Kendi olanaklarıyla hareket etme kabiliyeti oldukça düşük olan Modok kendine, havada süzülmesini sağlayan; Doomsday Chair adını verdiği bir düzenek tasarlar. Dönüşümünden sonra ilk iş olarak AIM’i ele geçiren Modok, silah teknolojisi geliştirme çalışmalarını devam ettirir.

Ant-Man and the Wasp: Quantumania; Modok, Ant-Man ve Kang
Ant-Man and the Wasp: Quantumania; Modok, Ant-Man ve Fatih Kang

Tabii Ant-Man filminde Modok’u, ilk filmin villainı Corey Stoll’un canlandıracağını göz önüne alındığında, Marvel Cinematic Universe içinde bambaşka bir origin hikâyesi olacağı söylenebilir. Çizgi romanlarda multiverse konseptiyle bir bağlantısı bulunmayan Modok’un, Ant-Man ile karşı karşıya geldiği bir kolayca akıllara gelmez.

Güçleri

Ant-Man ant the Wasp: Quantumania; Modok
Ant-Man ant the Wasp: Quantumania; Modok

En büyük özelliği üstün zekâsı olan Modok’un, hafızası ve hesaplama kabiliyeti bir insanın katbekat üzerinde. Ufak çapta; zihin okuma, zihin kontrolü ve zihniyle nesneleri hareket ettirme gibi özellikleri de cabası. Ayrıca, zihniyle güç alanı oluşturup güç patlamalarına neden olabilen Modok’un kendini beğenmişliği, beyniyle orantılı olarak gelişmiş. onu kindar ve oldukça kıskanç bir karaktere dönüştürmüş.

Modok’un amacı, Dünya’yı ele geçirip yeni bir düzen kurmak ama Dr Doom’un ideallerine sahip değil. Dünya’yı değiştirmek değil sadece ona sahip olmak istiyor. Karakter çizgi romanlarda bu kadar düz ve klişe motivasyonlara sahip. Ant-Man and the Wasp: Quantumania filminde göreceğimiz Modok’un, çizgi romanın aksine; geçmişi ve karakter gelişimiyle bizi; beşinci fazın büyük düşmanı olan; Fatih Kang’dan daha fazla etkilemesini belki de bir nebze duygulandırmasını bekliyoruz.

Author

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.