Kitaplardan siyah camların arkasına davet edilen fantastik eserlerde odak, ana hikayede takılıp kalırdı eskiden. Satış kaygıları yüzünden devasa hayal gücünün minik bir parseline sığışır ve aynı aile ağacını milyonlarca kez turlardık. Neyse ki hakları elinde bulunduran şirketler son dönemlerde başlatılan projelerle, evrenlerinin bereketine sahip çıkar oldular. Genişleyen hikaye çarklarıyla Star Wars ve Game of Thrones’un ardından uzun yıllar aramızda olacağının sinyallerini Dune da verdi nihayet. Max’te yayınlanacak altı bölümlük bir spin-off olan Dune: Prophecy fragmanı burada, her şey çok estetik görünüyor ve ben ufak çaplı çıldırıyorum. Siz nasılsınız Duneseverler?

Serinin ana kahramanı diyebileceğim Valya Harkonnen ismini duyuyoruz fragmanda ve endamını görüyoruz bolca. Kendisi ikinci aziz anne ve Bene Gesseritlerin asli kurucusu kabul edilir. Brian Herbert ve Kevin J. Anderson tarafından yazılan Sisterhood of Dune kitabında, Rossak Büyücülerinin liderliğini alan Raquella Berto-Anirul’in gözde öğrencisi. Sesi kontrollü hale getirip eğitmen kılıç ustasına diz çöktürdüğünü, Bene Gesserit’in adını koyduğunu ve grubun yönetimini planları doğrultusunda ele geçirmeye çalıştığını biliyoruz. Bunu birinci aziz annenin vasiyetini çiğnemeyi göze alarak yapıyor hatta. Ve elbette bir Harkonnen olduğu için Atreides hanesine bitmez tükenmez düşmanlığı başlatan da kendisi.

dune,

Aslında olaylar siyasi komplolara kurban olduğundan haklılık payı en çok kimde, belirlemek zor. Ancak Vorian Atreides ile ailevi bir meselesi olduğu için kız kardeşi Tula’nın Orry Atreides ile evlenmesini sağlayıp taze damadı düğün gecesi öldürten de o. Fragman bu kanlı düğünün ipuçlarını veriyor. Kısaca Bene Gesserit’in misyonunu asıl şekillendiren kişi Valya. Yapıma adını veren tanıdık kehanetin de ortaya çıkışını sayesinde göreceğiz muhtemelen. Vorian ise Butleryan Cihadı’na bağlı taraf değiştiren, Dune evreninin kaderiyle oynayan kilit bir karakter. Yani anlayacağınız dizisini çekmek için ellerimizi sabırsızlıkla ovuşturacak kadar nüanslı bir zaman dilimini seçmişler. Ana işi bozmadan lezzetli aromalar katacağına inandığım Dune: Prophecy henüz bir çıkış tarihine sahip olmasa da önümüzdeki sonbahara işaret ediliyor.

dune,

Resmi tanıtım metninde mevcut hikayeden 10.000 yıl öncesine gideceğimiz yazıyor ve özellikle iki Harkonnen kız kardeşin yapacaklarına dair vurgu var. Belki düşünen makinelerle olan savaş da bunlara dahildir. Zaman kavramını çöldeki kumlara dönüştüren Dune evreni için uzak bir geçmiş sayılmaz bile. Yine de Arrakis’teki öncü Fremen hareketliliğini görecek kadar yeterli olabilir. Oyuncu kadrosu Jessica Barden, Olivia Williams, Mark Strong, Travis Fimmel ve özellikle de Emily Watson ile gürül gürül yetenek akıtıyor. 2019’dan beri hazırlanan yapımın yönetmenliğindeyse Anna Foerster öne çıkıyor. Sizce ortaçağ havasının bilimkurguya uzandığı koridorlarda, hakkını verecekler midir politik zeka oyunlarının? Peki ya çölün gerçek efendilerini görme şansımıza yüzde kaç verirsiniz?

Author

Alternatif evreninde voleybolcu olamayan versiyon. Düşünce satıcısı, hikaye koleksiyoncusu. Ayrıca yanaklı birey. Bence dünyanın hayallere, hayallerin kelimelere ihtiyacı var.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.