Bir şeyi kabul edelim; video oyun dünyası kadar yeniden yapmayı seven bir sanat mecrası, belki tiyatro haricinde, hiç yok. Resim, heykel dediğimiz şeyler zaten ekseriyetle –burada kullandığımız anlamıyla- yeniden yapılan şeyler değiller. Kitaplarda da da sık rastlanmıyor. Sinema bu konuda biraz mimli, ama en nihayetinde orada da işin suyu nadiren çıkıyor; çıktığında da zaten bıkkın izleyiciler anında sorunlarını dile getiriyorlar.

KOTOR-header

Daha da ilginci, sinemada yeniden yapma zaman zaman sıkkın iç geçirmelerle karşılanmasına rağmen video oyunlarında bu olduğunda insanlar resmen zil takıp oynuyorlar. Buna ben de dahilim açıkçası. Bunun en büyük sebebi, oyunların –diğer tüm mecraların aksine- teknolojiye bağlı bir sanat dalı olması. Örneğin Final Fantasy VII dediğimiz şey, artık göze hiç güzel gözükmüyor. Bu yüzden de insanlar modern teknolojiyle yeniden yapılacağını öğrendiklerinde sevinçten ne yapacaklarını şaşırıyorlar.

Benzer bir hissiyatı şu an yaşıyorum. Cinelinx adında bir site, üç farklı kaynaktan belki de gelmiş geçmiş en iyi Star Wars oyunu olan Knights of the Old Republic’in yeni nesil için yeniden yapılacağını duyurdu. Bu henüz resmi olarak doğrulanmasa da, akla bir hayli yatkın geliyor. Star Wars bu kış çıkacak Force Awakens ile birlikte tekrar sükse yapacak. Geçtiğimiz günlerde KotOR II’ye gelen yamadan, bu serinin yapımcıların aklında olduğunu da biliyoruz. O yüzden haber doğrulanmasa da, insana mantıklı geliyor.

screen800x500

İddiaya göre şu an Star Wars oyunlarının hakkını elinde bulunduran EA, Knights of the Old Republic’i de yeniden yapıp yapmama hakkına sahip. Zira orijinal oyun her ne kadar süreli Xbox münhasırı olsa da, haklarına Lucasfilm sahipti, Disney alınca onlara geçti, onlar da bir anlaşmayla EA’e verdiler. Bu yüzden çok büyük ihtimalle yeni oyun geldiğinde –ki 2016 deniyor- kendisini hem Xbox One’da, hem PS4’te, hem de PC’ye görebiliriz. Umarım gördüğümüzde iki doku güncellemesi, bir çözünürlük desteği ile değil de, Fable Anniversary gibi baya okkalı değişikliklerle çıkar karşımıza. Bakalım, eğer doğruysa resmi açıklama yakında gelir. Merakla bekliyoruz!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.