Gerçek yaşamlar. Olimpik sporlar. Skandallar. Komedi. Şahane oyunculuk performansları. 90’lar. Tanıştıralım: I, TONYA.

Yönetmenliğinin Steven Rogers tarafından yapıldığı yapımda başrollerde Margot Robbie ve Sebastian Stan gibi tanıdık, ünlü isimler yer alıyor. I, Tonya konu itibariyle 90’ların ünlü Amerikan buz pateni yıldızının içinde bulunduğu skandalları anlatacak gerçeğe dayanan bir komedi filmi. Aslına bakarsanız, skandal ve komedi unsurlarını aynı cümlede kullanmak bize de bir hayli tuhaf gelse de, en az kendimizi olduğu kadar sizi de bu fikre alıştırmak adına şuraya kısa bir teaser bırakalım istiyoruz:

Fragmanın odaklandığı nokta “sevmek istedikleri biri / nefret edecekleri biri” ikilemiyle açılış cümlesinde başlayıp bitiyor aslında. Zira tarihi gerçeklik olarak filmin hikayesini anlatacağı kişi olan Tonya Harding, ünlü bir Amerikan buz pateni şampiyonu. Kendisi, triple axel adı verilen mühim bir buz pateni artistik hareketini yapabilen tarihteki ikinci Amerikan kadın olarak da bilinmektedir. Bu triple axel olayı neymiş diyenler için fragman son derece mühim, zira ballandıra ballandıra göserilen hareketin ta kendisi o olmakta. Anlayacağınız bu alanda oldukça kallavi, yetenekli ve bir o kadar da hırslı bir kişilik. Zamanında doymadığı ödüller ve şampiyonluklar sonrası ise hayatının hatası olan skandal ve kariyerine son veren olay ise bir meslektaşını adeta öldüresiye dövmesi diyebiliriz. Şaka değil, cidden.

Sporda şiddet hiçbir zaman onaylanan bir şey değil, hangi alanı olursa olsun. Bu ister hırs, ister ani bir gelişmeyle olsun; fark etmez. Tonya Harding’in kariyerinin sonunu getiren bu skandal gerçekten fena bir dayak meselesi. Hani bildiğiniz GTA’da beyzbol sopasıyla sokaktaki insanları acımasızca pataklama olayı gibi. Her şey bir yana, bu skandal dediğimiz olay da şu: Harding, meslektaşı Nancy Kerrigan’ın dizini demir bir sopayla haşamat etmesi için adam tuttuğu iddialarıyla hem spordan ömür boyu men edilmiş hem de yüklü bir miktar para cezasına çarptırılmış. Son derece vahşi ve hırs yüzünden gözü kör eden bir eylem.

MV5BOTMxMDE0Mjc4OV5BMl5BanBnXkFtZTgwNDYwMTY5MzI@._V1_

Gel gelelim bu skandalın filme nasıl yansıtılacağına. Bir dakikadan daha kısa süren fragmanda gördüğümüz üzere spor hayatındaki başarısını, spot ışıklarının ve stres dolu buz pateni dünyasının getirdiği inanılmaz yoğun gerilimi gösterecek gerçeklere dayalı filmin bir noktada kara mizahi bir içeriğe kayacağını anlıyoruz. Eleştirmenlerin, en az fragman sonunda yer alan Boston Globe yorumundan anladığımız kadar, bu filmi iple çektiğini ve kara komedi alanında 90’lar skandalıyla bezeli bir yapımı olduğunu söylediğini biliyoruz çünkü. Toronto Film Festivali’nde gösterime sunulan I, Tonya, şimdiden bizim de dikkatimizi çekti.

Oyunculuklar çiçek, skandal merak uyandırıcı, kara komedi fikri ise bir hayli ilgi çekici. Siz ne dersiniz, böylesine bir filmi izlemek tercihinizde olur muydu? Şimdilik net bir çıkış tarihi belli olmayan yapım için sizler ne düşünüyorsunuz bakalım?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.