Led Zeppelin’in Stairway to Heaven şarkısını, illa ki duymuşsunuzdur. Tarihin en popüler şarkılarından biri, Led Zeppelin’in de gayrıresmi marşıdır kendisi. 1970 ve 71 yılları arasında kaydedilen şarkı, pek çok farklı listede dünyanın en iyi şarkıları listesinde geçer. Bir ara Led Zeppelin üyelerinin içine gizli mesaj koyduğu iddiasıyla da gündeme gelen şarkıya; illa ki hepinizin bir aşinalığı vardır ama, biz yine de kendisini şöyle sizlerle paylaşalım.

Bir de Spirit’in Taurus isimli bir parçası var. Bu parça, 1960’larda kaydedilmiş, Spirit’in ilk vokalisti ve gitaristi Randy California tarafından yazılmış bir şarkı. California, 1997 yılında hayatını kaybediyor. Ancak ölümünden önce, Taurus’un Stairway to Heaven’a ne kadar benzediği müzik camialarında sık konuşulan bir şey. İnternetin yaygınlaşmasıyla, bu benzerliği tespit edip paylaşanların sayısı artıyor. Gerçekten de bir kısmı çok benziyor şarkının, bu benzerlik böylesine büyük bir şarkıda insanlara çok garip geldiği için, internetin favori “trivia” bilgilerinden biri oluyor Taurus – Stairway ilişkisi. O şarkıyı da, şöyle koyalım.

Dikkat ettiyseniz, gerçekten de parçalar birbirlerine benziyorlar. Bu da şu sıralar, geçtiğimiz Salı başlayan bir davanın konusu. Davanın bir tarafı, Randy California adına düzenlenen Randy Craig Wolfe Trust’ın yöneticisi Mick Skidmore. Diğer tarafı ise Led Zeppelin ve plak şirketleri. Skidmore’un savı, şarkısının çok benzerlik gösterdiği yönünde. Zeppelin üyelerinin ise şarkıyı, Spirit ile birlikte çıktıkları turnede duyup apardığını iddia ediyor. Ünlü grubun daha önce pek çok kez benzer intihal davalarında işi duruşmaya taşımadan, dışarıda halletmiş olması da Skidmore’un elini güçlendiren faktörlerden. Zira Amerikan hukuk sisteminde mahkemeye taşınmadan, dışarıdan dava halletmek, genelde “bu iş davaya giderse uzar, kazanacağımdan da yüzde yüz emin değilim, o yüzden şimdiden cüzi bir meblağ ödeyeyim, avukat parasından ucuza gelir” düşüncesiyle yapılan bir hareket.

Zeppelin tarafında ise başka bir durum var. Geçtiğimiz gün bir bilir kişi, Zeppelin ve Spirit’in şarkılarında bulunan ve benzerlik taşıdığı iddia edilen bu kısmın, Batı müziğinde asırlardır bulunan bir minör üçlüden alındığına dair ifade verdi. İki melodinin de azalan kromatik La Minör harmonik strüktüre dayandığını, bunun “line cliché” adı verilen bir taktikle oynandığını, bu taktiğin de Bach gibi sayısız bestekar tarafından kullanıldığını söyleyen bilir kişiye, uzmanlar da destek verdiler ve Taurus ile Stairway’in notası notasına benzemediğini söylemiyorlar.

Bu davanın sonucu, müzik dünyasında muhtemelen önemli bir öncül teşkil edecek. Dahası, Zeppelin’in en mühür şarkılarından biriyle ilgili de belirgin bir yargıya varacak, kamuyu da o yargıya dahil edecek. O yüzden, sonuçlarını biz merakla bekliyoruz. Siz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.