Oscar ödülleri bu sabah takriben 8’e doğru bitti ve biz sizlere kazananları sıcağı sıcağına açıkladık. Müsaadenizle biraz da uyuduk takdir edersiniz ki. Uyandığımızda ise karşımızda çok net bir tablo gördük. Bütün Oscar ödüllerinden arta kalan iki geyik vardı; 9Gag’den, Reddit’e her yeri ele geçiren. İlki Ellen DeGeneres‘in çektiği ve 2 milyon retweet’i aşan, Twitter rekoru kıran “BestSelfieEver” idi, ki kendisi şöyledir:

BhxWutnCEAAtEQ6

 

 

İkincisi ise şu gerçekti: Leonardo DiCaprio Oscar ödülünü yine kazanamadı, üstelik yine hak ediyordu. Biz de bunun üzerine sinematik hafızamızı zorladık. Ortada hakikaten de garip bir durum var. Leonardo DiCaprio, bu geceki yapımcı adaylığını da katarsak toplam 5 kere aday olmuş bu ödüle. Adaylık rakamı bile bize az gelmişken, neden alamadığına bir türlü bir açıklama getiremedik. Bizce, Leo “Bir zamanların genç kız sevgilisi, şimdinin oturaklı aktörü” DiCaprio, şu 5 rolüyle Oscar’ı evine götürmeliydi.

 

5. What’s Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

Evet, iddia ediyoruz, Leonardo DiCaprio ilk aday olduğu filmiyle kazanmalıydı Oscar’ı. İlk adaylığını aldığı 1994 senesinde ödülü The Fugitive’deki rolüyle Tommy Lee Jones’a kaptırdığında tabii ki kimse “Şu efsane Tommy Lee Jones iyi de, 20 yaşındaki çocuğa da ayıp oldu” demedi, ama geri dönüp baktığımızda, DiCaprio’nun canlandırdığı Arnie Grape karakteri, sadece Lee Jones’un Fugitive’deki karakterinden değil, filme ismini veren Gilbert Grape karakterinden bile daha çok aklımıza geliyor. Leo’nun yolculuğu böyle başladı, bizce ödülle başlamayı da hak ediyordu.

 

4. The Departed

The-Departed

Departed’daki rolü, o senenin bir diğer büyük ödül filmi olan Blood Diamond yüzünden adaylık alamamış olabilir (Akademi kuralları gereği her kategoride sadece bir adaylığa izin var; bu müzik kategorileri için geçerli değil), ve açıkçası biraz Departed’dan ziyade Blood Diamond’u seçtiği için Akademi’ye katılıyor da olabiliriz. Ama bu Departed’daki rolünün ne derece (hem fiziksel, hem de ruhani olarak) yıpratıcı ve zor olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Eğer Scorsese-Leonardo DiCaprio ilişkisinin Taxi Driver’ı Aviator ise (ona da geliyoruz), Raging Bull’u da Departed’dır.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Comments

 1. Yahu biz adamdan (hatta adamlardan) daha cok umursuyoruz bunu. Aylardir 9gag sayfalarinda oscar alamayan unluler listesi gormekten biktim…

 2. alp demirkabız Reply

  akademinin basit ama acımasız kuralları var. onlardan biri : yakışıklı ve genç bir aktörün oskar almasının tek yolu, kendini itin götüne sokmasından geçiyor. freud gibi yaklaşmak istemiyorum olaya ama tipik erkek izleyici ekranda parlak, yakışıklı, başarılı, kızların hasta olduğu birini görmek istemez. bu özellikte oyuncuların izleyicinin erkek egosunu kırmaması için ya eşcinsel birini oynaması lazım, ya da fiziksel görünüşlerini bozması lazım. leo djangoda denedi bunu biraz hemen takdirleri topladı. o yoldan gitmesi lazım eğer illa ödül istiyorsa. örnek: william hurt-kiss of the spider woman, matthew mcbilmemne- dallas buyers club. bunların dışında son 30 yılda en iyi erkek oyuncu oskarları ya yaşlılara ya da çirkin karizmalara gitmiş.

  • alp demirkabız Reply

   bu seneki ödül için tahmin yapıyorum (filmlerin hiçbirini izlemedim, sadece bu algoritmayı kullancam):
   bradley cooper otomatik olarak eleniyor 🙁

   komedyenler zaten algoritmada yer bulamayacak kadar önemsizler, steve carrol da gitti (yeterince yaşlanırsa şansını yeniden deneyebilir).

   eddie kardeşimiz a.ı g.tü yeterince dağıtmış anladığım kadarıyla ama seyircide bahsettiğim etkiyi uyandırması için çok ünlü biri olması gerekirdi. kalas erkek izleyici kitlesi olarak tanımadığımız bir yakışıklı kendini paralarsa sadece takdir ederiz, fazlası olmaz. aday yaptık işte daha ne istiyor 🙂

   geldik zurnanın zırt dediği yere. benedict abi kızlar çok sevse de hani ne biliyim bir leo bir brad pitt değil. pek kıskanma durumu yok yani. ama yine de kız mevzusunda rakip rakiptir. o rakip kendini eşcinsel yaptıysa takdir edilir, ödül verilir. gerçi geylik düzeyine de bağlı. izleyenler pek de bi topikliğini görmedik diyorlar, bilemedim şimdi ödülü versek mi.

   ve … michael keaton ( dizilerin sonundaki ve…. yaşlı oyuncular gibi oldu). klasik yaşlı karizma ağabeyimiz. yaş iyice kemale ermiş olmuş 63. kendisinden bi zarar gelmez artık bize. sinemaya gittiğimiz kız arkadaşımız “aslında genç duruyo yakışıklı adam” dese bile içimiz rahat. biliyoruz ki o 63 yaşında ve asla 20lik bi çıtırı götüremeyecek. şimdi kendimizi filme verebiliriz. ha film de fena değilmiş verek bari ödülü.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.