Başlığı biraz promake edici şekilde attık ama liseli kardeşlerimiz bize darılmasınlar, biliyoruz, onlar da istiyorlar bu oyunları. Zaten istememek mümkün mü? Aşağıdaki listede bulunan her oyunun bu dünyada yarım kalmış işleri var. Bu listeyi yaparken artık miadını doldurmuş, oyun dünyasındaki görevini tamamlamış oyunları almak istemedik. Onların zaten çoğunlukla “ruhani takipçileri” Kickstarter’da bütçe bularak yapılmaktalar. Bir veya öteki şekilde, bu listedeki oyunların arkalarında bıraktıkları bir boşluk var ve kimsenin doldurma niyeti yok. Bari kendileri geri gelip doldursunlar!

Sevgili Geekyaparlar, işte karşınızda bizce acilen geri gelmesi gereken 10 oyun serisi. Hepsinin kalbimizde yeri ayrı olduğundan sıralama işine girmeye gönlümüz elvermedi. Alfabetik olarak listeledik, beğeninize sunduk. Buyurun!

 

Crash Bandicoot

Crash Bandicoot

Neden geri gelmeli?

Çünkü garip bir şekilde 2D platform oyunları yükselişe geçerken, 3D platform oyunları yine Nintendo’nun tekelinde kaldı. Birkaç istisna haricinde saf platform olarak kalanı ise neredeyse hiç yok. Eğer Mario yıllara meydan okuyup diyar, dünya, galaksi demeden zıplamaya devam ediyorsa, açıkçası PlayStation kullanıcılarına da bir iki bir şey düşmeli diye düşünüyoruz. Onun da dışında, Crash’i çok uzun zamandır görmedik, biraz da özlemiş olabiliriz.

 

F-Zero

F-ZEro

Neden geri gelmeli?

Bunu şöyle sormak istiyoruz: Neden geri gelmemeli? Bu soruya cevap verebilen olursa altın madalya ödülümüz var. En son GameCube’da karşımıza çıkan F-Zero serisini hakikaten Wii U’da, HD grafiklerle, online kapışma imkanıyla görmemiz lazım. Zaten işin acıklısı şu, bu listedeki hemen hemen her şey gibi F-Zero da arkasında doldurulmamış bir niş bıraktı. Süper hızlı yarış oyunları türü neden aniden, azalmadan, bir gece ansızın bitti ya?

 

Jazz Jackrabbit

Jazz JackRabbit

Neden geri gelmeli?

Tamam, anlıyorum, Epic artık böyle oyunlar yapmıyor. Ama yapsa fena mı olurdu? Şöyle tam teşekküllü bir yeni nesil konsol oyunu bekliyor değiliz, ama açıkçası mobil platformlar ve el konsollarına yeni bir Jazz Jackrabbit harika giderdi. Çünkü JJR serisi silahlı 2D platform türü için çok enfes bir örnekti, multi özellikleri de maşallahlıktı. Ya düşünsenize 3DS’inizi, Vita’nızı alıp elden ele dolaştırıp Jazz ve Spaz yarıştırdığınızı? CliffyB sen yap bari!

 

Master of Orion

Master of Orion

Neden geri gelmeli?

Stardock bu bayrağı onurla taşıyor, fakat dürüst olmak gerekirse onlar dışında artık pek fazla uzay temalı 4X yapan yok. Hatta genel olarak uzay temalı strateji oyunları da yok. Ne oldu onlara? Buraya çok rahatlıkla Alpha Centauri’yi de koyabilirsiniz, fark etmez, bizim meselemiz gezegen hükmetmek, galaksi keşfetmek. Karada geçen 4X oyunları artık bizi açmıyor.

 

NBA Street

NBA Street

Neden geri gelmeli?

Yine habersizce, fütursuzca biten bir oyun serisi daha. NBA Street, EA’in bir zamanlar sıkça yayınladığı “Street” serisi spor oyunlarının en babasıydı. FIFA Street bu nesilde de bir kendini gösterdi, ama NBA Street’i niye tekrar kullanmadı bilmiyoruz. Kendi basketçinizi, kendi kortunuzu yaratıp spastik basketbol hamleleri eşliğinde şan şöhret basamaklarını birer birer tırmanmak, bu sırada çılgın özelleştirme opsiyonlarıyla üst, baş, panya, tribün falan satın almak acayip keyifliydi. Hakikaten özlediğimiz alt türlerden.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.