8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü tüm kadın okuyucularımıza kutlu olsun diye gönül ferahlığıyla bağıra bağıra ilan etmek isterdik, fakat gelin görün ki “Kız mı kadın mı belli değil“, “Sen çok mu kürtaj yaptırdın?“, “Kızlar iş arıyor diye işsizlik yüksek” gibi beyanların devlet kademesinde telaffuz edildiği bir ülkede yaşıyoruz. Kafamızı pozitiflere çevirmek, iyi şeylere odaklanmak istiyoruz ama işin eksi tarafı dönüp dolaşıp yine yer ediyor zihnimizde.

Bir problemi çözmenin ilk adımı teşhisi koymaktır demişler. Bu fikirden hareketle günün anlam ve önemiyle zerre alakası olmayan 8 seksist şarkıyı huzurlarınızda beğeninize sunuyoruz. Ana meseleyi de utanarak netleştirmek istiyoruz. Bu şarkıların tillahı, en seksisti bile devlet erkanımızın yanında bir hiç kalıyor. Bunlar kendi halinde bağıran şarkıcılar, diğerleri politika üretiyor. Yani sorunun teşhisi dedik de, bu liste kolu kırık bir adama bakıp “alnında sivilce çıkmış” demeye benziyor.

O yüzden, buyurun kendi hâlinde seksist şarkılara.

 

8. B.B. King – Paying the Cost to Be The Boss

Kadın erkek eşitliği gözetilerek yazılmış en güzel sözü: “As long as I’m taking care of you, as long as I’m workin baby, and payin’ all the bills, I don’t want no mouth from you.”

 

7.Dusty Springfield – Wishing and Hoping

Kadın erkek eşitliği gözetilerek yazılmış en güzel sözü: “Do the things he likes to do, wear your hair just for him, cause you won’t get him thinking and praying, wishing and hoping.”

 

6. Tammy Wynette – Standy By Your Man

Kadın erkek eşitliği gözetilerek yazılmış en güzel sözü: “You have bad times, and he’ll have good times, doing things that you don’t understand. But if you love him, you’ll forgive him.”

 

5. Charlie Robison – You’re Not The Best (But You’re The Best I Could Do)

Kadın erkek eşitliği gözetilerek yazılmış en güzel sözü: “We’re gonna twist them lids and hope our kids look more like me than you, and when that bottle is finally empty, we’re gonna tumble across the floor and I’m gonna pray my imagination is gonna pull me through once more.”

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.