Daha yakın zamanda şu yazıda bir korku oyunları listesi yapmıştım ve o listede Little Nightmares’i de anmıştım. Yapımcılar beni duydular mı bilemiyorum ama cadılar bayramına özel yeni bir fragman yayınlandı. İlk oyunu ağzımın suları aka aka oynadığım ve yaratılan dünyaya hayran kaldığım için ikinci bir oyunun geliyor oluşu benim için çok büyük mutluluk doğrusu. Çünkü Little Nightmares; popüler korku oyunlarından farklı bir sunum ile oyuncuların karşısına çıkmış bir oyundu. İkinci oyunun da ilkinden aşağı kalır yanı yok gibi duruyor. Hatta gördüğümüz kadarıyla fazlası bile var! Cadılar bayramı fragmanı vesilesiyle gelin ikinci oyun bize neler vadediyor, nasıl bir oyun karşımıza çıkacak bir konuşalım.

İlk oyunun çok başarılı olduğu bazı alanlar vardı. Atmosfer, ses tasarımı, karakter tasarımları ve genel sunum başarısı gibi. Sunduğu deneyim ise elbette bir Resident Evil veya Silent Hill kadar korku ağırlıklı değildi. Oyuncuyu yer yer ürküttüğü hatta o atmosferde bulunmanın etkisiyle içimize bir miktar korku saldığı bir gerçek. Ancak ikinci oyundan gördüğüm kadarıyla zaten biraz ürkünç olan atmosfer hem daha karanlık bir hal almış hem de daha bir “korku” oyunu olmuş gibi duruyor ve bu benim çok hoşuma gitti doğrusu. Korku oyunlarıyla fazla ilgisi olmayan, daha doğrusu safi “korku” hissini yaşamayı pek sevmeyen biri olarak Little Nightmares’in sunduğu deneyim beni gerçekten heyecanlandırmıştı. Anlaşılan, ikinci oyunda bu durum ikiye katlanacak.

İkinci oyunla ilgili merakımı cezbeden bir diğer konu da aksiyon. Çünkü şimdiye kadar ikinci oyuna dair gördüklerimiz, aksiyonun arttığı yönünde ve bu benim bir korku oyununun en sevdiğim yanı. Öyle elimde kamerayla koşturup hiçbir şey yapamamaktan hiç mi hiç haz etmiyorum -evet, Outlast iyiydi hoştu ama bir tabancamız olsa fena mı olurdu?- çünkü oyuncu olarak aksiyonda bulunmak istiyorum. Korku oyunlarında bu aksiyonu verebilen yapımlara da bayılıyorum ve Little Nightmares II bu aksiyon imkanını bana sağlayacak gibi duruyor. İlk oyunda karakterimiz Six epey küçük ve güçsüz biri olduğundan, çevrede bulunan her şeyle etkileşime geçemiyorduk ama görünen o ki yeni karakterimiz Mono ile, Six’in yapamadıklarını yapacak, gördüğümüz kadarıyla elimize çekiç, balta ne gelirse savurabileceğiz.

Ne diyeyim ki, önceki oyunda başardığı her şeyi katmer katmer yukarıya taşımış gibi gözüküyor minnoş karakterli korku oyunumuz. Korkmayı sevmeyen ben bile ikinci oyunu zevkle oynayacağım çünkü o sanat, o çizimler, o karakter tasarımları nedir öyle yahu? İnsanın canı çekiyor resmen. Ayrıca Little Nightmares II, yeni nesil güncellemesine sahip oyunlardan biri olacak. Yani eğer PS4 veya Xbox One S/X konsoluna bu oyunu alanların bir sonraki nesilde PS5 ve Xbox Series S/X için tekrar satın almalarına gerek kalmayacak. PS4, Xbox ve PC için 2021, 11 Şubat tarihinde ve yeni nesil için de yine 2021 yılı içerisinde çıkış yapacak. Bekliyoruz seni Little Nightmares II, gel de kabusumuz ol emi!

Author

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.