Önce baştan havadisi verelim: Ben Affleck’in yönettiği dördüncü uzun metraj film olan Live By Night, Affleck’in önceki filmlerden gelen kredisine; Argo, Gone Girl ve Batman sayesinde artan profiline ve Zoe Saldana, Sienna Miller, Elle Fanning gibi güçlü yardımcı oyuncularına rağmen gişede çakıldı. Burada sübjektif bir yorum paylaşmıyoruz. Sadece yapımı toplamda 65 milyon dolara mâl olan Live By Night, 25 Aralık’tan günümüze kadar olan bir aylık periyotta 16.5 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. Tüm dünyada.

Uzmanlar Affleck’in 20’lerde geçen gangster filminin pazarlama bütçesiyle birlikte 75 milyon dolar para kaybeceğini düşünüyorlar. Bu neresinden bakarsanız bakın, Live By Night bütçesindeki bir film için korkunç bir rakam. Üstelik, bu tip filmlerin asıl amacı olan ödül törenlerine yaranma konusunda da Affleck’in filmi hiç de hoş bir tablo çizmedi. Eleştirmenler arasında pek beğenilmeyen filmin, izleyici tarafında da pek savunanı yok.

Live By Night

Bu da bizi havadisin yorumuna getiriyor. Live By Night’ın dört rakamıyla olan ilişkisi, Affleck’in dördüncü uzun metraj filmi olmasından ötede. Live By Night aynı zamanda Affleck’in 2016 içerisinde çıkan dördüncü filmi. Bu dört filmi yan yana koyduğunuzda korkunç bir tablo çıkıyor ortaya. Dawn of Justice ve Suicide Squad eleştirmenlerden berbat yorumlar alıp gişede sikletlerine göre kalburüstü performanslar gösterdiler. The Accountant silik bir film olmaktan öteye gidemedi. Live By Night metrik bir başarısızlık oldu.

Yani özetle, 2016 sessiz sedasız bir biçimde Affleck’in halihazırda inişi bol kariyerinin “en kötüler” hanesine yazılan yıllardan biri oldu. Bu bizce felaket enteresan bir durum. Zira Affleck’in kariyerinde şu aşamada hâlâ kötü bir sene yaşıyor olması, onun hikayesinin eşsizliğini iyice pekiştiriyor. Genelde Hollywood oyuncuları Affleck’in eriştiği mertebelere erişince, ya orada kalıcı oluyorlar (Tom Hanks, Leonardo DiCaprio, Meryl Streep gibi) ya da bir noktada tokat gibi düşüyorlar (Johnny Depp, Eddie Murphy, Mel Gibson gibi). Affleck ise bu şekil standart bir çizgiyi yıllardır kategorik olarak reddediyor ve ısrarla hiç kimseninkine benzemeyen bir hikaye yazıyor. Enteresan adam vesselam…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.