Aylardır Amazon’un Lord of the Rings dizisiyle ilgili haberler yapıyoruz. Yani hak veriyorum, itiraf etmeliyim ki Tolkien Legendarium’unda henüz kullanılmamış ve muhtemelen harika işler çıkartılabilecek bir sürü materyal var: Silmarillion Antolojisi diye koskoca bir serimiz var ve ben bunlardan bahsediyorum mesela. Durumun bu şekilde olduğunu yapımcılar da görmüş olacaklar ki Tolkien’in ekmeğini yeme işlemlerini hızlandırdılar.

Lord of the Rings üzerine kitaplar ve filmler zaten cepte, bunun yanında bir de yeni oyunlar, yeni de bir dizi çıkıyor derken şimdi bir de anime filmi geliyor. Evet, yanlış duymadınız, bir anime filmi geliyor. The War of the Rohirrim adındaki bu film efsanevi Rohan kralı Helm Hammerhand üzerine yoğunlaşacak. Lord of the Rings üçlemesine bir yan hikâye olarak çıkacak olan bu anime filmi, Üçüncü Çağ üzerine yoğunlaşacak. Yani Lord of the Rings üçlemesinden hemen hemen 250 yıl öncesine denk geliyor.

Bu film, Kenji Kamiyama tarafından çekilecek. Kenji Kamiyama’yı nereden tanıyoruz ve ona güvenmeli miyiz? Akira’nın animasyon departmanında bulunmuş ve Ghost in the Shell animesinin yönetmenliğini yapmış bir isim, sokaktan geçen rastgele bir yönetmen bulmamışlar yani bu proje için. Bunun yanında, LotR üçlemesinin senaristlerinden birisi olan Philippa Boyens de projenin danışmanlığını yapacak. Sevdiğimiz evren, emin ellerde gibi geliyor.

New Line ve Warner Animation imzalı bir yapım olacak olan The War of the Rohirrim için henüz bir çıkış tarihimiz yok ama şöyle bir logomuz var. The Dark Crystal: Age of Resistance dizisinin yazarları Jeffrey Addiss ve Will Matthews de yazarlıklarını yapacak. Bu ikiliyi bilmiyorum maalesef, yargısız infaz yapmak istemiyorum. Siz güvendiğiniz isimlerse yorumlara yazıp beni bilgilendirirsiniz artık.

Doğrusunu isterseniz ben biraz baydım diyebilirim- Yani bu sadece LotR için geçerli değil, genel anlamda sevdiğim kitapların film ve dizi olmaları beni biraz irrite ediyor. Çok çok sevdiğim bir iş olduğunda da böyle karışık duygular hissediyorum. Bir yandan her yaz baştan sona tekrar ve tekrar izleyebileceğim bir yapım daha geldiğini hissediyorum, diğer yandan da “Ellerinizi artık canım evrenimden çekin!” diye haykırasım geliyor yapımcılara. Böyle, iki farklı hissi aynı anda yaşıyorum.

Yine de çok olumsuz olmamak lazım. Ben biraz umutlu gibiyim. Peki ya siz? Son sözlerimi aşağıya şu şekilde bırakıp mikrofonu size devrediyorum. Namarië!

Author

Batı Edebiyatları okur, kedi sever. Bir de buralarda yazıp çizer. @mightbeyagmur

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.