Konsol oyuncusu olmanın, her geçen yıl çıkan ve (maalesef ki) fiyatı devamlı artan bilgisayar parçalarını sürekli güncellemekten daha rahat olacağı gibi bir düşünceye kapılmıştım konsolumu alırken. Bunun tamamıyla bir yanılgı olduğunu söylemiyorum, bence bilgisayarın da konsolun da kendine göre eksileri ve artıları mevcut. Sadece kendi tecrübemle konuşacak olursam şunu itiraf etmem lazım ki ben bir Xbox kullanıcısı olarak kendim gibi Xbox kullanıcılarını bulmakta zorlanıyorum. İnternetteki rastgele insanlardan bahsetmiyorum, matchmaking ekranında bir sürü isim çıkıyor çok şükür. Özellikle beraber oynamak istediğim arkadaşlarımın Xbox oyuncusu olmamasından bahsediyorum.

Beraber oynayamadığım için en çok üzüldüğüm oyunlardan birisi de açıkçası Overwatch’tı. Çok kişili oyunları yalnızca arkadaşlarla güzel vakit geçirmek için oynayan birisi olarak Overwatch’a kendi başına bir oyun olarak büyük bir hayranlık duyduğumu söyleyemem ama dostlarımla oynamak istiyorum işte, anlıyorsunuzdur beni.

Benimle aynı birinci dünya derdinden muzdarip dostlarım, toplanın, bugün bizim günümüz! Overwatch’a cross-play geliyor!

Biliyorum, böyle dediğimde paniğe kapılmaya hazır olan birkaç arkadaş var ama merak etmeyin, bu zorunlu bir özellik olmayacak. Cross-play opsiyonunu istediğiniz zaman kapatabileceksiniz arkadaşlar, sorun yok. Competitive hariç tüm oyun modlarında konsol oyuncuları ve bilgisayar oyuncuları beraber oynayabilecekler. Competitive oyunlarda, dengeyi sağlamak adına, farklı platformlar birbirine karıştırılmayacak. Konsol oyuncuları, birbirlerine karşı competitive oynamak için de 1 Temmuz 2021 beklemek durumundalar. Görebildiğim kadarıyla tek istisna durum da bu.

Yine de, dediğim gibi, konsol oyuncularıyla eşleşmek istemeyen bilgisayar oyuncuları ya da bilgisayar oyuncularıyla oynamak istemeyen konsol oyuncuları cross-play opsiyonunu kapatabilecek. Yani hayır, bu özelliğin oyuncuları birbirine düşüreceğini pek sanmıyorum. Detaylı bilgi için şurada güzel bir soru cevap yapılmış, hemen tıklayabilirsiniz.

Birkaç aydır beri takip ettiğim bir mevzu Overwatch’a cross-play gelecek mi mevzusu zira bilgisayar oyuncusu olan ve benim beraber oynamak istediğim birçok arkadaşım var. Takipte olduğumdan ötürü gerek Reddit’te olsun gerekse Twitter’da birçok kişinin Overwatch’a cross-play gelmeyeceğini söylediğini, belki ikinci oyunu çıkarsa ona geleceğini düşündüğünü biliyorum. Bu tür yorumların mantıklı olduğunu düşündüğümden ve gerçekten böyle bir hamle yapacaklarını düşünmediğimden ötürü ben aşırı şaşırdım bu duruma. Yine de dediğim gibi, benim açımdan bayağı tatlı oldu. Hehe.

Siz ne düşünüyorsunuz arkadaşlar? Artık oyunlarımıza farklı bir tat gelecek diyebilir miyiz?

Author

Batı Edebiyatları okur, kedi sever. Bir de buralarda yazıp çizer. @mightbeyagmur

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.