Şu dünyada kariyeri Luc Besson kadar daha bipolar olan bir yönetmen bulmak mümkün müdür bilemiyorum. 56 yaşındaki Fransız yönetmen, 34 senelik sinema kariyerine, aynı anda hem Nikita, hem Leon, hem The Fifth Element hem de Taxi filmlerini sığdırmayı başardı. Yetmezmiş gibi Transporter’dan, Taken’a; Arthur’dan District 13’e kadar pek çok filmde de yapımcılık yaptı. Ama öyle gözüküyor ki; Besson’un gönlü çok büyük ölçüde fantastiğe kayıyor, fütüristiğe kayıyor…

The Fifth Element filmiyle bir dönem gençlerinin hayal gücünü (ve Milla Jovovich’in karakteriyle de libidolarını) iki katına çıkartan Besson, şu sıralarda yeni bir filminin hazırlığı içerisinde. Pierre Christin ve Jean-Claude Mezieres’in Franko-Belçika ekolü içerisinde önemli bir yer tutan çizgi romanından uyarlanan Valerian and the City of a Thousand Planets, 2017 için geliştirilmekte ve Besson’un 2014 tarihli Lucy’sinden sonra çıkartacağı ilk film olacak.

150128_w_korea_shot_3_0084

Filmin konusu da pek bir acayip. Valerian, 12 mil çapında bir uzay istasyonunda geçecek. Bu uzay istasyonu içerisinde milyonlarca kişi var ama bunların neredeyse hiçbiri insan değil. Evrenin dört bir yanından sekiz bin uzaylı ırkının yaşayacağı bu istasyonda geçen hikayede, Besson’un deyimiyle toplasan beş canlı insan göreceğiz, geri kalan hemen hemen tüm karakterler yaratık olacaklar. Bunlardan biri de, halet-i ruhiyesine göre renk değiştiren bir prenses örneğin.

Filmde bugüne kadar oynayacağı belli olan üç aktör vardı. Ana ikilimiz Laureline ve Valerian’ı -sırasıyla- oynayan Cara Delevingne ve Dane DeHaan, bir de Commander Arün Filitt rolünü üstlenen Clive Owen. Şimdi onların arasına işte bir dördüncüsü katıldı: Rihanna. Besson’un Instagram üzerinden resmen duyurduğu gelişmeye göre, Barbadoslu şarkıcı Valerian’da bir rol üstlenecek. Henüz bu rol net olarak bilinmiyor, ama yine de Rihanna’nın kadroya dahil olması baya acayip bir durum. Kendisi en son Battleship filminde oynamak gibi bir talihsizlikte bulunmuştu. Çok da geniş bir oyunculuk deneyimi yoktu. Bakalım Besson’un ellerinde ne yapacak?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.