Lucasfilm bütün fikri mülkleriyle birlikte çok çok bir paraya Disney’e satıldıktan sonra şirketin başına geçen deneyimli yapımcı Kathleen Kennedy, genelde çok sevdiğimiz bir insandır. Steven Spielberg ve George Lucas’ın filmlerinde yaptığı yapımcılıkla gönlümüzü kazanmış; sağda solda verdiği röportajlardaki tutumuyla da yerini sağlamlaştırmıştır. Sever, sayar, takdirle de takip ederiz kendisini yani. Ama son beyanlarından sonra itiraf etmemiz gerekir ki, kendisine olan sevgimiz biraz eridi. Biraz. Azıcık.

The Star Wars Show ile bir röportaj gerçekleştiren Kennedy, bize hepimizin geleceğini bildiği ama geleceğinden de ölesiye korktuğu o kötü haberi verdi. Star Wars filmleri Episode IX‘dan sonra devam edecekler. Bakın, yan Star Wars filmleri demiyorum. Kathleen Kennedy serinin bir sonraki 10 yılına dair planlar kurduklarını açıkladığı beyanında Star Wars serisinin komple Episode IX’un sonrasına devam edeceğini duyurdu.

Bunun manası ne? Episode X, XI ve XII mi gelecek? Bilmiyoruz. Skywalker Saga devam mı edecek? Bilmiyoruz. Muhtemelen bunu Disney ve Lucasfilm eşrafı da bilmiyor. Bir masa etrafına toplanıp, trend ölçümleri yapıp, pazar araştırmalarıyla gelen veriyi çapraz mukayese ettikten sonra odaya janr filmleriyle nam yapmış bir sinemacıyı çağıracak ve bu sinemacının gişe beklentilerinin manevi etkiden daha çok konuşulduğu bir ortamda iyi film yapmasını isteyecekler. Eminim herkesin niyeti iyi olacak. Ama çıkan film olmayacak.

Bu bana has bir durum mu bilmiyorum, ama gerçekten orijinal üçlemeyi izledikten sonra Prequel’ların hayal kırıklığıyla George Lucas’tan tiksinen herkesi koluma takıp adamdan toplu bir özür dilememiz için uzun bir yolculuğa çıkmak istiyorum. Her şeyi geçin, Jar Jar’ları, Ewok’ları, ara saçma filmleri, oyuncakları geçin; Lucas’ın 83’ten 99’a kadar film çıkarmamış olması bile ne kadar takdire şayan bir hareket görünüyor değil mi insanın gözüne artık? 10 yıl fabrika çıkış, üretim artığı Star Wars izleyeceğimiz gelecek gerçekten o 83-99 arası yaşanan naif beklenti ve organik oluşan mitolojiye kıyasla çok karanlık…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Comment

  1. Çapulcu Muhammed Töre Reply

    99-2003 arası filmler bu 2015 sonrasına oranla çok daha iyiler . her bölüm daha da kötüye giden bir seriyle karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.