Geleceğin korkutucu bir hızla yaklaşıyor olmasını sindirmek zor gerçekten de bazen. Çok fazla şeyi garantiye aldığımız da bir gerçek. Ama bilmiyorum, video konuşmalar, kendi kendine açılan kapılar, parmak iziyle ödeme yapmalar, elektronik kimlik kartları gibi baya Star Trek şeylere çok rahat alıştık. Hipersonik uçaklara da öyle çabuk alışabilecek miyiz? Alışmak zorundayız gibi gözüküyor, zira hipersonik uçaklar, hızla yaklaşıyor. Önce sözü bir Aybike’ye bırakalım, o anlatsın, biz de pis detaylarına girelim.

Lockheed Martin’in mevcut bir hipersonik uçak konsepti var, fakat bu araç ramjet’in devreye gireceği irtifaya çıkabilmek için bir iticiye ihtiyaç duyuyor. Yeni hipersonik cihaz, türbin bazlı bir tümleşik devinim kullanacak. Reuters’ın dediğine göre, bu konvansiyonel jet teknolojisiyle ramjet’in bir birleşimi. Kalktıktan sonra kendi başına hipersonik hıza geçebiliyor. Korkutucu olan, bu uçakları görmeye ömrümüzün yeteceği gerçeği. Hatta binmeye bile yetebilir. Vay arkadaş, nasıl dünya oldu birden, değil mi?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.