Yıllardır oyunlar içerisine yerleştirilen reklamların binbir türlü şeklini gördük. Bazen direkt reklam-oyun yaptılar (Burger King’in dahi oyunu vardı), bazen de utanmaz, arlanmaz bir şekilde karakterlere bol bol kola içirdiler, şekerleme yedirdiler. Genelde bunları çok önemsemiyoruz, ne de olsa bir şekilde oyunları yapan şirketler kârlarını arttırmak istiyorlar. Fakat az buçuk mantık da arıyoruz yani. FIFA’da stat içi reklam panolarında “MasterCard” yazması bizi moddan çıkartmıyor açıkçası, ama ipin ucunun da kaçmaması gerekiyor.

mkmb

Sevgili Geekyaparlar, işte o ipin ucunun fezaya kaçmak ne kelime, uçup gittiği noktadayız. Mario’nun yıllardır süregelen efsanevi yarış oyunu serisi Mario Kart 8 için Nintendo Mercedes’le anlaşmış. Bu anlaşmaya göre Mercedes Mario ile bir reklam çekip yayınladı ve Alman otomobil firmasının son arabası GLA kendine Mario Kart’ta DLC olarak yer bulacak. Mario Kart serisinin hiçbir zaman gerçekçi arabalara yer vermemiş olmasını, hatta oyunun gerçekle uzaktan yakından dahi alakaya sahip olmamasının oyunu eğlenceli yapan şey olduğu gerçeğini bir kenara bıraktık; Need for Speed’ler, Gran Turismo’lar dururken Mario Kart aracılığıyla ne gibi bir kitleye ulaşmak istiyorlar onu dahi kavrayamıyoruz.

Çekilen reklam aşağıda. Mario Kart 8, bu ayın sonunda piyasaya çıkmış olacak. Mercedes DLC’si ise bu yaz Japonya’da çıkacak, ondan sonra da Batı dünyasına doğru yol alacak. Aşağıda da iki firmanın ortaklaşa çektiği reklam var. Bir konuda uyarımızı yapmak zorunda hissediyoruz kendimizi. Reklam 8-bit bir Mario’yu Mercedes’e binerken gösterdiği sıralarda gayet eğlenceli. Fakat gerçek dünyaya geçiş yaptığında hakikaten insanın içini bir ürperti kaplıyor, bir garip oluyorsunuz. İngilizce’de “creepy” derler ya, hah, tam o işte. Hatta Mario’nun gerçek hâlini de koyalım da, videoyu izlemeyenler de bir ürksün, ürpersin.

Mario CREEPY

Her neyse, video şu şekilde. Bu haber şaka değil, dalga geçmiyoruz, trolleme niyetimiz yok. Biz de yapmada önce üç dört kaynaktan (Verge, IGN, AllGamesBeta, Eurogamer) kontrol ettik. Cidden böyle bir reklam var ve cidden Mario Kart 8’de Mercedes DLC’si geliyor. Ne diyelim. Hayırlı olsun!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.