Marlon Brando denilince aklınıza ilk olarak ne geliyor? The Godfather filmleri mi? Yoksa bu başyapıt ile almaya hak kazandığı Oscar heykelciğini kucaklamak için sahneye çıkmayıp kendi yerine bir yerli Amerikan kadını yollaması mı? Her halükarda Marlon Brando’ya karşı belli bir bakış açımız var ve bu konuda da çoğunluğun hemfikir olduğuna neredeyse eminim.

Brando, Stanislavski Sistemi olarak da bilinen “metot oyunculuğu”nun en bilindik isimlerinden biri. Bu sistem ile canlandırılan karakter, oyuncunun bir parçası haline gelmekte ve duygusal anlamda canlandıran kişiyi bir hayli yıpratabilme gücüne sahiptir. Yani kısaca o karakteri canlandırmak değil, yaşamak esas bu yöntemde. Zaten Marlon Brando’nun da oyunculuk konusunda bu kadar etkili ve başarılı olmasının en önemli sebeplerinden biri bu yöntem.

maxresdefault

Şu son dönemlerde de önünü alamadığımız o “biyografik film” furyasında yeni isim olarak Marlon Brando seçilmiş. 1924 doğumlu ve The Godfather‘daki Don Corleone rolüyle 1972 senesinde Oscar kazanan Brando’nun hayatı, Variety‘nin haberine göre bir biyografik film olarak seyirciyle buluşacak. Üstelik Marlon Brando’yu canlandıracak oyuncu da birçoğumuzun Titanic‘ten tanıdığı Billy Zane!

Film, Brando’nun 1970’lerdeki mimar Bernard Judge ile arkadaşlığını temel alacak. İkilinin küçük bir Tahiti adasında dünyanın ilk ekolojik olarak yaşanabilir en mükemmel “cenneti”ni planlamaları ise ana konu. Projenin ismi de şimdiden belli: Waltzing With Brando.

Brando’nun 1969 ve 1974 seneleri arasındaki yaşamından bahsedecek olan filmin oyuncu seçimi de oldukça nokta atışı olmuş. Zane’i seçenlerin, kendisinin Brando’ya bir hayli benzediğini iddia etmesi de haksız sayılmaz tabii. Bize kalırsa Marlon Brando’nun hayatını ele alan bir film oldukça ilginç olacak. Tabii sadece oyunculuk hayatına yönelik olmayacak bir senaryo temelli olması biraz sıradışı olsa da yine de merakla bekleyeceğiz gibi gözüküyor.

Ne dersiniz Brando geekleri, sizce nasıl haber?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.