Biliyorsunuz, 2019’da salgın sebebiyle takvimsel düzenlemeler için verilen bir yıllık aradan sonra, bu yılın başından itibaren Marvel Sinematik Evreni yapımlarıyla bolca meşgul oluyoruz. Çoğumuz için, salgın olmasaydı bile Endgame ile kapanan bir devirden sonra birazcık ara vermek, farklı sebeplerle mantıklı olacaktı diye düşünüyorum. Çünkü her seriyi okumuş sıkı bir hayran da olsanız, filmleri çıktıkça takip ediyor da olsanız yıllarınız burada geçmiş, ayda birkaç kez arkadaşlarınızla sohbetinizin malzemesi bu yapımlar olmuş, sinemaya gittiğinizde bu filmlerden en az bir tanesine coşmuşsunuz demektir. Geldiğiniz noktada vedalaşılacak karakterler, devredilecek bayraklar, hem sahne içinde hem sahne dışında toptan değişim gösterecek bir evren ve ufukta bekleyen yeni maceralar var.

Kendi istek ve arzusuyla bile MCU’nun ancak bu kadar dışarısında kalabilmiş biri olarak benden daha bilinçli şekilde, Marvel elbette ki bizden önce bu adımları planlayarak girişti işe; dördüncü fazı açarken seyrettiğimiz iki diziden ilkinde vedalaşan karakterleri, ikincisinde devredilen bayrakları izledik. Şimdi sırada sahne içinde ve dışında değişim gösterecek Loki var; sonrasında ise sinemalarda, ufuktaki yeni yolculukları izleyeceğiz. Marvel adımlarını bu sırayla attı, bugün yayınladıkları saygı duruşu, kutlama ve tanıtım tatlarındaki MCU videosunda da sürece noktayı koymuş oldular:

Videonun ilk dakikasını geçip kâh gözyaşlarınızı sildi kâh düğümlenen boğazınızı açtı kâh da diken diken olan tüylerinizi yatıştırdıysanız, fasulyenin faydalarına gelelim. Aslında önceki filmler, henüz izlediğimiz bir dizi ve gelecek filmlerin çıkış tarihleriyle ve devam filmlerinin yeni duyurulan isimleriyle sıralandığı yapımların arasında, daha önceden izlemediğimiz yahut görmediğimiz pek bir şey yok. Bir şey hariç ki biz de ondan bahsedeceğiz şu an: Eternals‘tan ilk görüntüler!

Sizler elbette kaçırmamışsınızdır ama ben de lafı açmak durumundayım; 2.20’den itibaren bakarsanız, en neti Angelina Jolie‘nin Thena‘sı olmak üzere Eternals‘tan servis edilen ilk görüntülere şahit olmuş olacaksınız. Eternals, birçok açıdan değişik bir yapım olacak. Bir kere, yedi bin küsur yıldır gezinen, ölümsüz, süper güçlü karakterleri içeren bir takımdan bahsediyoruz, aralarında Gılgamış falan var. İkincisi, filmin oyuncu kadrosu yıldız geçidi: Angelina Jolie’ler, Selma Hayek‘ler havalarda uçuşuyor; oradan Richard Madden fırlıyor, buradan Kit Harington yetişiyor. Üçüncüsü, çekimleri neredeyse bir yıl önce tamamlanmış olan filmin yönetmeni, bu yıl önüne gelen her ödülü alan Chloe Zhao. Bu kadarı da hem yapıma hem de gelecek yeni görüntülere heyecanlanmak için yeterli sanırım.

Dünyanın beklenen gidişatında daha büyük bir aksilik çıkmazsa bu yıl bitmeden 9 Temmuz’da Disney+ üzerinden çıkış yapacak olan Black Widow filminden sonra, şurada ilk tanıtımından dem vurduğumuz Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings 3 Eylül’de, Eternals 5 Kasım’da ve Spider Man: No Way Home 17 Aralık’ta seyirciyle buluşacaklar.

Bir sonraki yıl için Doctor Strange In The Multiverse of Madness 25 Mart 2022, Thor: Love and Thunder ise 6 Mayıs 2022’ye yerini ayırtmış. Onları, yeni açıklanan isimleriyle 8 Temmuz 2022’de Black Panther: Wakanda Forever ve 11 Kasım 2022’de Captain Marvel: The Marvels izleyecek. Her ikisi de 2023’e tarihlenen Ant Man and the Wasp: Quantumania ve üçüncü Guardians of the Galaxy filmleri de yoldalar elbette.

Biz tabii ki hepsini izleyeceğiz, siz hangileri için heyecanlısınız?

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.