Dünyanın dört bir yanında podcast kültürü giderek genişliyor ve büyüyor; üstelik en beklenmeyen taraflarını da peşinde sürükleyerek. Bir yandan geleneksel podcast’ler popülaritelerini sürdürmeye devam ediyorlar. Her konu üzerine laflayan podcast’ler bulmak mümkün. Öte yandan işin haber tarafı, araştırma podcast’leri, belgesel podcast’ler de keşfediliyor ve geliştiriliyor. Bunların bir yanında da kurgusal podcast’ler var, bildiğimiz radyo tiyatrosunun dijital medya versiyonu gibiler. Bunlar da son yıllarda bir atak hâlindeler. İspat arıyorsanız da buyurun. Marvel son projesi Wolverine: The Last Night ile kurgusal podcast işine giriyor.

Wolverine The Long Night

Başrollerinde The Hobbit‘ten tanıdığımız Richard Armitage30 Rock’tan Scott Adsit, Moonrise Kingdom’dan Bob Balaban, Mr. Robot’tan Brian Stokes Mitchell ve Django Unchained’den Ato Essandoh’un olduğu hikaye 10 bölüm sürecek, podcast platformu Stitcher üzerinden yayınlanacak ve bu bahar dineyenlerle buluşacak. Hikaye de epey enteresan gözüküyor. Ajanlar Sally Pierce ve Tad Marshall korkulu bir seri katili araştırmak için Alaska’ya gidecekler. Orada onlara yardımcı olan Bobby Reid ile birlikte baş şüpheliyi kovalayacaklar. Bu baş şüpheli? Logan.

Tanımdan az çok çıkartmışsınızdır zaten, burada amaçlanan şey Arkası Yarın tipte hikayelerin havasını yakalamak. Bilen bilir, yakın vakitte Serial bu formülü uygulayarak başarı sağlamıştı podcast formatında. Marvel da benzer bir şeyi istiyor olmalı. Bunun için de en müsait ve en doğru kahramanı seçmişler. İçeriye de güzel bir kadro doldurmuşlar. Metni yazacak Ben Percy çizgi roman çıkışlı, yönetmenliği de radyo draması tecrübesine sahip Brendan Baker‘a vermişler.

Podcast serisini dinlemek için Stitcher’a üye olmak gerekiyor, o yüzden bu serinin başarısını iki kulvarda ölçeceğiz. Kurgusal podcast dinlemeyi seven insanlarla Marvel-severlerin ortak kümesi zaten garanti bir kitle. Peki Marvel sevip, kurgusal podcast dünyasından fersahlarca uzak kitleleri kendine çekebilecek mi? Orası işte ilk ölçüm kulvarı. İkincisi ise Stitcher’a ne kadar üye kazandırdığı olacak. Eminiz bu sebepten de Stitcher heyecanla bekliyordur sonuçları.

Siz ne düşüncedesiniz? Tutar mı? Dinler misiniz? Dinlemek için neye ikna olmanız lazım öncelikle? Yazın, belki bir gün biz de kurgusal podcast yaparız, veri olsun!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.