Buyurun size kapı gibi nesnel bir beyan: Japonya bir ikon fabrikası. Tartışmasız şekilde bu durum böyle. Animeler, mangalar, filmler ve video oyunları her sene Japon kültüründen çıkmış ve dünyanın dört bir yanında tanınabilir simgeler hâline gelmiş karakterlere yenilerini ekliyor. Üstelik bunların çoğunluğu gerçekten gönüllere işliyor, mega-milyarlık sektörlerin yüzü oluyor, 7’den 70’e parmakla gösterilebilir hâle geliyor. Böyle bir bolluk olduğu için de, bunları kendi içlerinde listelemek işin içinden çıkılamaz bir hâl alıyor.

Bu çıkılamazlığı çözmenin en güzel yöntemi işte Japon halkına sormak. Daimi olarak Japonlar arasında kanaat anketleri gerçekleştirip sonuçlarını paylaşan Goo Ranking sitesi, takipçilerine “En ikonik Japon karakterleri nedir?” diye sormuş. En havalı değil, en kaliteli değil, en eğlenceli değil: En ikonik. Yani sembol isimler, suretiyle marka olmuş karakterler, neredeyse mitolojik seviyeye gelmiş figürler. Bunların ilk 10’u şöyle sıralanmış. Bakınız:

 

10. Sailor Moon

01 Sailor Moon

Memleketimizde Ay Savaşçıları olarak bilinen animenin ana karakteri listenin onuncu sırasında. Gayet doğal bir seçim ve gayet makul bir yerleştirme. İsmi ülkeden ülkeye değişiyor olabilir, ancak gösterdiğiniz hemen hemen herkesin aklında aşağı yukarı bir şey canlanacaktır.

 

9. Godzilla

02 Godzilla

Tartışmaya gerek bile yok. Godzilla sadece Japonya’nın en ikonik karakterlerinden biri değil, aynı zamanda dünya sinemasının da en ikonik figürlerinden biri. Ayrıca kendi başına da bir ekol. Modern sinemada hâlâ “Godzilla gibi” film çekmek geçerli bir heves.

 

8. Gundam

03 Gundam

Japonya oylamış olmasaydı listeye giremeyecek isimlerden biri, ancak iyi ki Japonya oylamış ve iyi ki de listeye girmiş. Gundam uluslararası dünyada “fanatikleri” ve “hiçbir fikri olmayanlar” şeklinde ayrılacak iki kitleye sahip. Ben şahsen hayatım boyunca Gundam’ı “Eh işte, denk geldikçe” tadında seven kimseye rastlamadım örneğin…

 

7. Totoro

04 Totoro

Elbette şaşırtıcı değil. 1988’de çıkan My Neighbour Totoro filminden bu yana filme ismini veren karakterimiz gerçekten de önce Studio Ghibli’nin, sonra Miyazaki üstadın, sonra da Japon anime film ekolünün baş ikonlarından biri oldu. Japonya deyince akla gelen ilk beş şeyden biri Miyazaki, Miyazaki deyince akla gelen ilk karakter Totoro…

 

6. Goku

05 Goku

Yine çok doğal bir tercih. Goku, Dragon Ball serisini izleyen izlemeyen herkes için şıp diye tanınabilecek bir figür. Özellikle animenin belli bir dönem herkesin çocukluğunda fırtına estirdiği düşünülürse bu sıralaması hiç şaşırtıcı değil.

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.