İhtimalleri ağzından düşürmeyen James Gunn, Empire Magazine’e verdiği röportajda MARVEL ve DC ortak sinema filmi ihtimali için olumlu konuştu.

James Gunn çok şanslı bir insan. Bundan on yıl önce kendi küçük kitlesi dışında pek bilinmeyen bir yönetmenken bugün hem Marvel hem de DC için film çekmiş bir yönetmen ve şu anda DC Universe’ün başındaki iki kişiden biri. Artık DC Universe’ü düştüğü çukurdan çıkarmasını beklediğimiz Gunn’ın hayalleri daha büyük. Olası bir Marvel / DC crossover filmi için söylediği şey şu: “Valla hiç üzerine konuşmadık desem yalan olur.

james gunn marvel and dc
James Gunn

Bu konuda yorum yapmadan önce James Gunn’ın bu soruya tam cevabını şuraya iliştirmek istiyorum:

Artık (DC’de) sorumlu olduğum için bunun daha muhtemel olduğuna eminim. Kim bilir? Buna daha uzun yıllar var, önce (DC’de) nasıl bir yolda gittiğimizi belirlememiz gerekiyor. Bunu hiç konuşmadığımızı söylesem yalan olur. Ama bütün konuşmalar bayağı hafif ve eğlenceliydi.

James Gunn burada kimseye büyük bir vaat vermiş değil. Hatta şimdi üzerine odaklandıkları işi yaptıklarını söylemiş ve Marvel ve Dc için bir crossover fikrine öylesine bir açık kapı bırakmış. “Evet yapacağız ve göreceksiniz. Bütün kahramanları üzerinize atacağız, bekleyin ve görün.” de diyebilirdi, şaşırmazdım.

Öncelikle, bu olayın gerçekleşmesi mümkün mü, tabii ki de mümkün. Stüdyoların karşılıklı kontrat imzalamasına bakar. Üç tane Spider-Man’i aynı filmde görmek beş yıl önce sadece bir hayaldi. Şimdi aynı serinin içinde birkaç Loki, aynı filmin içinde birkaç Dr. Strange ve yanında Patrick Stewart’ın yüzüyle bir Profesör X görebiliyoruz. Yakın zamanda da aynı filmde birkaç Batman göreceğiz.

Aynı evrende geçen Avengers / Justice League / Power Rangers / Transformes ve bir de üstüne Ninja Kaplumbağalar ile Godzilla içeren bir film görebilir miyiz, belki bir gün görebiliriz. Bir de üzerine Thanos döner mi, fazla inanırsak belki döner. Artık şaşırmayız.

DC – Marvel

Asıl sorum şu; buna gerçekten gerek var mı? Derdimiz daha fazla tanıdık yüz görüp, Street Fighter oynar gibi bunları kapıştırmak mı? Ya da yapımcılar tarafından öyle mi sanılıyor? Kahraman filmlerinin başındaki insanlar, iki farklı karakter aynı filmde olunca senaryo yazmaya bile gerek duymamaya başladı. No Way Home’un nostalji yaşatmasından başka neyini övebiliriz? Dr Strange 2, multiverse manyaklığı anlatacağız diye çıktı da daha geçenlerde Oscar alan Everything, Everywhere at all Once’ın yarısı kadar kafa açabildi mi? Shazam 2’de Wonder Woman filmin son iki dakikasında geldi de ne oldu? Bir de o ta en sondaki sahnenin tanıtım materyallerinde ne işi vardı?

20 yıl önce çıkan Spider-Man filminde; tüm süper güçlerine rağmen hayata tutunmaya çalışan bir genci gördük. 2008’de çıkan Iron Man ile şımarık bir adamın vicdan azabını ve sahip olduğu her şeye rağmen bir hiç gibi hissedebildiğini gördük. Aynı yıl çıkan Dark Knight ile süper kahraman türü komple yerinden oynadı. Şimdi yapımcılar, yönetmenler çıkıp da sadece beş kişinin toplanıp birbiriyle kapışmasını, yan filmdeki elemanın gelip bir selam vermesini beklediğimizi sanıyor. Biz, kendi içinde tutarlı bir film görmek istiyoruz.

ben affleck james gunn
Ben Affleck – James Gunn

James Gunn zaten, DC Universe’ün başına geldiğinden beri her soruya ve herkese cevap yetiştirmeye kalktı. Bir yandan herkesi hoş tutacak şeyler açıklamaya çalışıp bir yandan da Twitter’da hayranlarla polemiklere girdi ve kafa karıştırdı. Daha yakınlarda; “Ben Affleck’le de görüştüm bir filmimizi çeker artık.” tarzında konuşurken bir yandan Ben Affleck çıkıp; Yok kardeşim öyle bir şey. dedi. DC film evrenini sıfırlayacak oldular, nereden başlayacaklarını bilemediler. Aquman 2 mi The Flash mı derken, The Flash filminin komple evrene reset atacağını duyduk. Ekipten gidenler oldu, geri gelenler oldu, tekrar gidenler oldu. Bir de üzerine tekrar gelip de sonrasında gidecek olan oldu. Filmlerin yapım süreciyle ilgili konuşulacak şeyler, filmlerin kalitesiyle ilgili konuşulacaklardan fazla hâle geldi.

Çıkacak olan eserlere ilgi duyup takip etmeye her zaman devam edeceğiz, burası kesin. Yine de özellikle süper kahraman türünde sıklıkla olan; çıkacak filmden/diziden çok, öncesindeki ihtimalleri ve yaratılan hype’ları görmekten usanmış bulunuyorum. Artık bıraksınlar Marvel ve DC ortak filmini, diğer crossover fikirlerini; stüdyolardaki yapımcılar, patronlar ilgiyi üzerlerine çekmek için ne hamleler yapıyor onun filmini çeksinler, Succession izler gibi onu izleyelim.

Author

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

1 Comment

  1. Aslında Dr. Manhattan 2030 yılı için bir kehanet ya da öngörü mü dersiniz, şöyle bir şey diyordu; 2030 yılında Superman başka bir evrende Thor’la savaşacak?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.