Çizgi romanların bize ilham vermesi gerekir. Bize yeri geldiği zaman “kardeş sen hayırdır?!” atarını yapma gücünü, yeri geldiği zaman kendimizi düşünmeden tanımadığımız birine yardım etme isteği getirir. Kahramanlık da zaten bunu gerektirir. Ancak beyaz değilseniz çizgi romanlarda kendinizi bulmak her zaman kolay değildir. Bu yüzden Marvel kendimizi rahat hissedelim, bizler de kahraman olabilelim diye “çeşitlilik”ler yapmakta, ana akım kahraman tipini yıkmaktadır. Bunların birkaç örneğini sizle paylaşalım dedik.

 

Siyahi Kaptan Amerika

4462041-cap+falc+008

Yıl 2015. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı siyah. Irkçılık Yok. Her şey güllük gülistanlık. Amerika’da halk adeta birer Pollyanna, değil mi? Mükemmel dünyada evet ama maalesef gerçek bunlardan çok uzak. Hala Amerikan toplumunda siyahilere karşı bir ırkçılık söz konusu, fakat özellikle son yıllarda çizgi roman dünyası, bence, siyahi karakterlere fazlaca cömert davrandı. İyisinden kötüsüne birçok önemli karakter, gerek temel, gerekse yan hikayelerde siyahi olarak çizildi. Ancak bunların içerisinde belki de en önemlisi olan zamanında Falcon şu anda Captain America olan Sam Wilson.

Evet, Captain America daha önce de siyahi olarak resmedildi (bkz: Isaiah Bradley). Fakat bu biraz mini seri tadında, beyhude bir çaba olarak kaldı. Steve Rogers hala babalar gibi oradaydı. Bu yüzden Steve babayı malulen emekli edip yerine Sam Wilson’ı geçirmek bize tam anlamıyla siyah Captain America’yı verdi. Hali hazırda siyahi bir başkan amerika varken kaptanın siyah olması ne kadar yaratıcıdır orası tartışılır tabi. Ancak Marvel Luke Cage’i, kendine ait çizgi roman serisi olan ilk siyahi karakteri de yarattığından içtenliğine sonuna kadar güveniyoruz.

 

Bayan Değil, Kadın Thor

Thor.0.0

Çizgi romanlarda ve sinemasal evrenlerde güçlü kadın karakterler konusunda pek zengin olmadığı aşikar. Bu konuda ama ile başlayan bir cümle kurmadan önce, hemen SNL’in Black Widow skecini ve Supergirl’ün ilk bölümünü izleyin.

Kadınların ne kadar süper olurlarsa olsun, sonunda erkekler tarafından kurtarılması gerektiği bir dünyada; popülerliğinin zirvesinde olan maço bir karakteri, başına Ms. Mrs. Miss. gibi kalıp almadan direk kadın olması bence çizgi roman tarihinde en feminist hareket. Female Thor, kimliği saklıyken bence efsane olan ama sonra Thor’un sevdiceği Jane Foster olduğu ortaya çıkınca gönüllere, ileride bir gün “buyur kocacığım, çekicin” derse ya korkusunu salan, fakat her halükarda kadınların erkekler kadar kahraman olabileceğinin kanıtlayan en başarılı çeşitlilik örneklerindendir.

1 2
Author

Midichlorian puanı tutmasına rağmen ailesi zamanında Coruscant'a yollamadığından mühendis olmuş bir nerd hero. Her türlü mecrada: @anicrg

21 Comments

 1. Barış Beyaz Reply

  Şu kahramanların sırf ırkçı,homofobik görünmemesi için karakterlerin değiştirilmesine sinir olan bir ben miyim?

  • Ezel Üsten Reply

   yok muhtemelen senin gibi bir sürü insan vardır böyle sinir olan, ama allahtan yine de değiştiriyorlar

  • Mehmetcan Yapar Reply

   Yeni karakter eklenmesine dair hiçbir sıkıntım yok. Hatta çoğunu seviyorum da. Ancak var olan bir kahramanın renginin değiştirilmesi onun orjinaline ve yaratıcılarına hakaret gibi geliyor.

  • Denizcan Akyol Reply

   Bende çok sinir oluyorum. Resmen prim sağlıyorlar bu hareketleri ile. E başta yapsaydınız o karateri Homoseksüel veya zenci ? Neden şimdi yani. Kesinlikle trendle ilgisi var yoksa hayatta yapmazlar böyle birşey.

 2. Bu Geekyapar yazarları komple feminizm ne demek bilmiyor sanırım. Bir süper kahraman kadın oldu diye “hülooooğğ çok süper oldu…. Feminizm manifestosu… Kadın kadın kadın…” moduna girmeniz hakkaten korkutucu.

 3. Ferhat Ulu Reply

  Bu Miles Morales aşkınızı çözebilmiş değilim, yok filmlerde Peter Parker kullanılmasında M.Morales olsun tarzı tuhaf beklentileriniz çoğaldı…

  • Denizcan Akyol Reply

   Kesinlikle çok abartılmış bir karakter sırf zenci veya latin diye insanlarda sevmiş gibi yapıyorlar. Peter Parker gerçek Örümcek Adamdır nokta.

  • Aynen ya, bıktım yemin ederim. Bir şeyin cılkını çıkartmakta üstlerine yok resmen!

 4. Şu girişi yapayım da: Allah’a şükür asla din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapan biri olmadım ve benim için sadece iyi ve kötü insan ayrımı vardır. Yine de böyle ”farklı” olanların sırf pastadan pay almak, dikkat çekmek, ”Bakın biz ne kadar cesur ve destekleyiciyiz, karakterlerimiz farklı”, diyebilmek için yapılan şeyler bana fazlasıyla sahte ve zorlama geliyor açıkçası. En basit örneği de şu yıllarca heteroseksüel olan Boby’nin ”Aaa, sen aslında eşcinselsin”, şeklinde değiştirilmesi. Baydı cidden.

  • Denizcan Akyol Reply

   Kesinlikle bu tür hareketler hiç etik değil. Sırf daha çok çizgi roman sattırmaya yönelik “bayat” hareketler. Sonrada Dc’ye laf atıyorlar yok neymiş adamlar karakterlerini değiştirmiyorlarmış. Karakterlerine SADIK kalıyor adamlar ki bence bu herşeyden daha önemli.

 5. Marvel hiçbir şey yapmasın yine de bu sitenin fanboy yazar kadrosu tarafından yere göğe sığdırılmaz taşar coşar uçar… Kadın Thor dönüşümü kadar saçma bir strateji olamaz. Kadın olması sıkıntı değil dünyadan bir kadının Thor olması bu şimdi ne kadar zekice bir hamle?

  • Denizcan Akyol Reply

   Kesinlikle katılıyorum. Bir İskandinav yada Viking tanrısını nasıl olurda dünyadan basit bir kadına çevirebilirsin ve bu değişim neden ayakta alkışlanıyor anlamış değilim …

 6. Sude Karaca Reply

  Çok hoş bir yazı olmuş bence. Kadın thor kısmını ayrıca sevdim. Diğer yorumların aksine erkek egemen super kahramanlık dünyasında marvel’ın böyle bir hamle yapması gayet hoş. Sadık da kalınabilirdi ama sadece erkek ve Amerikan olmak zorunda değil kahramanlar.

 7. Seyit Akpınar Reply

  Irkcılık degilde daha cok ÇR satalım , Irkçı gibi görünmeyelim diye adamlar en sevilen karakterleri siyahi yapıyorlar hadi kadın Thor’u iyi yapmıslar. ama Peter gibi Steve gibi karakterleri ırkcılık yapmamak için niye harcıyorsun.Birde Miles’i sevmelerinin daha dogrusu seviyor gibi yapmanın anlamı ne !!! Ben Marvelciyim ama bu tür karakter değişiklikleri yüzünden DC’ yi sevmeye başladım. Adamlar böyle tür şeyler icin karakter değiştirmiyorlar ve değiştirirlersede BATMAN SUPERMAN vb gibi önemli karakterleri degiştirmiyorlar. Keşke Spider-man DC de olsa diye.(ama böyle tür olaylar olmasa marvel en dogru tercih olurdu ) 🙁 🙁 🙁

  • Denizcan Akyol Reply

   Kesinlikle katılıyorum sonuçta kemikleşmiş karakterleri değiştirmek yerine yeni karakterler yaratsalar daha makbule geçer çünkü benim gözümde her zaman;
   PETER PARKER > miles morales

 8. Ilbey Özgüler Reply

  Abi anlamıyorum marvel tarihi çok kuvvetli kahramanları tek kalemde harcıyor. Madem o kadar ırkçılığa karşı, yeni bir karakter üretsin. Niye bizim sevgili komşumuz Örümcek Adam’a dokunuyor. (Her ne kadar Ultimate’de olsa da sinematik evrene sıçramasından korkuyorum) Zaten siyahi karakterin falcon var, niye onu kaptan amerika yapıyorsun, Kimse alınmasın ama Thor da kadın olunca hiç bir kudreti kalmadı.

  • Yiğitcan Erdoğan Reply

   yav ne saçma sapan bir yorum bu?

   ilbey argümanın çok gediklerle dolu. gerçekten. düzenli çizgi roman okuru musun bilmiyorum, ama birkaç çok vahim bilgi hatan var gerçekten.

   birincisi, bu saydığın karakterler zaten “yeni” karakterler. eskileri de duruyor. odinson, peter parker, steve rogers. hepsi duruyor. sadece titrlerini devrettiler.

   ikincisi ve en önemlisi bu. “spider-man” bir titrdir ilbey. peter parker değil. zaman içerisinde zilyon tane erkek, kadın, böcek, mutant, domuz giydi bu kostümü. thor uzaylı bir attı bir ara. kaptan amerika falcon’dan çok çok daha önce de siyahi bir adam oldu. bucky bir ara kaptan amerika’ydı. yani o kadar olağan bir şeydir ki çizgi romanlarda devir teslim durumu, iş cinsiyet ya da etnik köken değiştirmeye geçince mi problem oluyor anlamadım? ben reilly okey, miles morales değil mi nedir? bucky barnes’a okeyiz ama sınırı sam wilson’da mı çiziyoruz? jane foster thor’un AT olmasından daha mı uçuk?

   adamlar 1960’larda, zenciler otobüse binmeye yeni “müsaade” almışken ürettiği karakterlerin oluşturduğu bir dünyayı günümüze yaklaştırıyorlar yani. bunu yaparken de elbette karakterlerin marka güçlerini kullanmanın sembolik ve sosyolojik bir yanı var. sen muhafazakarsın, 90’larda seyrettiğin çizgi filmden kopamıyorsun diye zenci çocuklar “ben de spider-man olabilirim” diye hissetmesin mi? küçük kızlar jane foster olmak istemesin mi nedir? sorunu hakikaten göremiyorum ben ya.

   bunların hepsinin hikayesel karşılıkları var. peter parker’ı goblin öldürdü, miles onu onore etmek için yerine geçti. thor artık “worthy” değildi, çekiç jane foster’a devroldu. carol danvers “terfi” aldı, yerine onu örnek alan kamala geçti. steve’in süper serumu etkisini yitirdi, o da KIRK YILLIK kankasına devretti kalkanı.

   yıl olmuş 2015, artık başka şeylere üzülelim ilbey lütfen, kalkanı bir zencinin taşıması seni bu kadar rahatsız etmemeli…

   • Denizcan Akyol Reply

    Olayı neden ırkçılığa çekiyorsun onu anlamıyorum ve insanları neden ezmeye çalışıyorsun ? Sen çok çizgiroman okumuş veya bu konuda çok bilgi sahibi olabilirsin ama daha karşındakine tanımadığın bir insana nasıl hitap edileceğini öğrenememişsin anladın? Sevmiyor adam karakterin zenci olmasını veya cinsiyet değiştirmesini SANANE ? Onun fikri onun görüşü birde çok özgürlükçü takılıyorlar insanların konuşma haklarına bile saygı duymuyorlar gerçekten tuhaf… Ayrıca “bin çik okirim” havasınada girmeni tavsiye etmem sonunda biri çıkar senin daha bilmediklerinle seni gömer saygılar..

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.