Eskiden, filmlerle ilgili bu kadar casting haberi, dedikodu ve duyum araştırmak zorunda olmadığım zamanlarda bazı aktörlerin çıkışı bana çok garip gelirdi. Bir anda gözümüzü açıp kapar, karşımızda bir yıldız bulurduk sanki. Tabii öyle düşünmemiz doğaldı, neticesinde internetimiz 256 kbps, kotamız 4 GB, ufkumuz üç santimkareydi. Dilimiz ancak “nereden çıktı bu Jessica Alba bir anda?” cümlesine yetiyordu.

Oysa ki şimdi yükseliş şablonlarını görmek kolay. Bugün bir “yıldız” olan (ki bu “ünlü” olmaktan farklı bir şeydir ve yetenekle alakası yoktur, tek başına film taşımak, gişe getirmek anlamına gelir) neredeyse her oyuncu yola ili şekilde başladı: Ya ünlü bir TV dizisinde, parlayan bir rolle (en son örnek için, bkz: Chris Pratt) ya da ödül törenlerinin radarına girip bir anda üzerine çok konuşulan bir şey hâline gelen bağımsız filmlerle (en son örnek için bkz: Jennifer Lawrence). Bu yükseliş her zaman orada kalacağınız anlamına gelmez (inanmayan Taylor Kitsch’e sorabilir), ama bir yükseliş olacaksa genelde bu şekilde vuku bulur.

X-Men-Apocalypse-Movie-2016

Oscar Isaac da bu durumda şu an. Guatemala doğumlu Amerikalı aktör, uzun bir süre indie camiasında dolandıktan sonra 2013’te vizyona giren Inside Llewyn Davis ile bir anda kırmızı halılarda gezmeye başladı. E Hollywood’un büyük adamları siz böyle bir görünürlüğe sahip olduğunuz anda sizin peşinize düşerler. Isaac’in de tarihin en büyük hanedanlıklarından birinde rol kapması gecikmedi: Star Wars Episode 7: The Force Awakens.

Fakat Isaac yetinmemişe benziyor. Kendisi The Force Awakens’dan hemen sonra bir başka dev geek hanedanına geçiş yapacak. Bryan Singer’ın çekeceği ve bu sene çıkan Days of Future Past’in devamı niteliğini taşıyacak X-Men: Apocalypse’de filme adını veren kötü adam En Sabah Nur, yani nam-ı diğer Apocalypse’i Oscar Isaac canlandıracak. First Class zaman çizgisinden devam edecek olan ve 27 Mayıs 2015’te yayınlanacak Apocalypse’de James McAvoy, Michael Fassbender, Hugh Jackman, Nicholas Hoult, Jennifer Lawrence ve Evan Peters da önceki filmlerden gelen rollerini devam ettirecekler.

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.