Oyuncak dediğin şey, bir çocuğun gelişiminde inanılmaz önemli bir yer tutar; bunda hemfikiriz değil mi? Hayal gücünün gelişmesinden tutun da, karakter gelişimine kadar inanılmaz bir etkisi var oyuncakların. Ve ben, kendimi bu konuda inanılmaz şanssız hissetmeden duramıyorum. Zira oyuncaklar, ben oyuncak oynamayı bıraktığım yaştan itibaren bir anda teknolojik anlamda şahlanmaya başladılar. “Bir oyuncak teknolojik olarak ne kadar şahlanabilir ki?” diyorsanız eğer, o zaman buyurun, sizi yeni ThingMaker ile tanıştıralım.

Yeni diyorum, zira Mattel’in “oyuncak yapan cihaz” konusundaki ilk atılımı, size az sonra tanıtacağımız cihaz değil. Dünyanın en büyük oyuncak firmalarından olan Mattel, 60’lı yıllarda Creepy Crawlies diye bir şey sürüyor piyasaya. Bu, içinde belirli kalıpların olduğu bir kutu aslında. Bir de spesifik, özel bir kimyasal var. Kalıpları birleştirip, istediğiniz şekli ortaya çıkartıyorsunuz, akabinde içine o kimyasalı koyup, fırında pişiriyorsunuz. Sonra kimyasal donuyor, siz de istediğiniz oyuncağı yapmış oluyorsunuz.

İşte Mattel, geçtiğimiz hafta yaşanan New York City Toy Fair öncesinde, bunun 21. Yüzyıl versiyonunu tanıttı. Hâliyle, kendisi bir 3D yazıcı. Yaklaşık 300 dolarlık bir fiyatı var, öteki ucunda da bir app var. App ile Sims-vari bir karakter yaratma ekranında istediğiniz karakteri yaratıyor, 3D yazıcıya yolluyorsunuz. O da sizin hayal ettiğiniz oyuncağı fitir fitir basıyor. Disney Infinity, Mattel Thingmaker falan derken, cidden bana “yok, sen doğru zamanda çocuk olmuşsun” diyebilir misiniz?

ThingMaker’ı hareket hâlinde görmek, cihazın detaylarını öğrenmek için aşağıdaki videoyu bir izleyin. Yeminle üzüldüm yani ya, yanlış zamanda çocuk olmuşuz be!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.