Samsung’un genel bir düşüşü var, bunu inkar etmeye gerek yok. Zaten şirketin finansal raporları da bunu gösterir nitelikte. Özellikle Galaxy S3 ile fırtına gibi girdiği pazardan, yine –dürüst olmak gerekirse- S3’ün teknik sıkıntıları ve Android’in iş modelinin bir takım varoluşsal problemleri yüzünden fırtına gibi düşen Samsung, 2012’den beri istikrarlı bir şekilde pazar payı kaybediyor. Özellikle de Huawei, Xiaomi, Lenovo gibi Çinli markalara.

Geçen sene bunu Galaxy S6 ile düzeltmeye çalıştılar, fakat çok fayda etmedi, 2014’ten 2015’e de Samsung yine %3’lük bir pazar payı kaybı yaşadı. Bu sene, MWC’de yeni cihazlarını tanıttılar Galaxy S7. Bir defa daha deneyecekler. Önce biz araya Aybike’yi alalım, genel hatlarıyla cihazı o anlatsın, akabinde biz de hamal detayları aşağıda listeleyelim.

S7’nin 5.1, S7 Edge’in ise 5.5 inçlik bir ekranı var. Ekranlar 2560×1440 piksel çözünürlüklü, Quad HD Super AMOLED. Bu arada bilmeyenler için, Super AMOLED tipi ekranlar S3’ten beri Galaxy cihazların olmazsa olmazları. Farkları da dokunmayı algılayan katmanın, ekranın üstünde değil, ekrana entegre olması. O ekranın altında da 4 GB LPDDR4 RAM var. Onun yanında bir yerlerde de bakarsanız, minnak bir Exynos 8890 çip bulacaksınız. Yalnız çok acayip bir durum var burada, S7 Exynos 8890 çipi Amerika’da kullanmayacak. ABD için en son Snapdragon modeli olan 820’yi koyup çıkacak piyasaya. Yani Birleşik Devletler’den telefon getirtmeyi düşünüyorsanız, çipi farklı, aklınızda bulunsun. GPU için de geçerli bir durum bu. Dünyada Mali-T880 MP12 kullanılırken, Amerika’da Adreno 530 ile piyasaya çıkacak.

Onun dışında işte, kamerası 12MP, pili 3,000 mAh, bir de Aybike’nin videoda anlattıkları var. Hakikten biraz “S6 iyiydi ama…” cümlesinin sonundaki ama’lara çalışmışlar. Peki o zaman şimdi size soralım, S7 sizi tavladı mı? Alır mısınız? Bir de artı soru, Samsung’dan soğuyanlardan mısınız, soğuduysanız niye soğudunuz; yoksa hâlâ Samsung sevdalısı mısınız, öyleyse neden? Yorumlarda yazın!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.