Virtual Reality, ya da daha samimi ismiyle Sanal Gerçeklik üzerine Geekyapar sayfalarında, YouTube platformunda, yetmedi Twitch üzerinde sayısız kelam ettik. Hepsine bakmak zorsa, şu özetidir: Biz genel olarak sanal gerçekliğin sadece bildiğimiz sınırlarıyla video oyunları ile etkileşme konusunda değil, genel olarak dijital dünya ile bir münasebete girme hususunda büyük devrim olacağını düşünüyoruz. Bu konuda da sanıyoruz yalnız değiliz.

Yalnız olmadığımızın en büyük ispatlarından biri de Doğan Çetin. Doğan’ı siz Nebuch mahlasıyla tanıyorsunuz muhtemelen. Bir süredir içerik üretip yönettiği bir YouTube kanalı var. Nebuch bir dijital filozof. Herkese yönelik, her dimağdan kolay geçerek sindirilecek bir iş yapmıyor; ancak izlediğiniz şeyin az buçuk kafanızı açmasını ve size ekstra bir fikir öbeği katmasını istiyorsanız söylememiz gerek; YouTube’un genel standardının çok üzerinde bir iş yapıyor.

İşte kendisi bu yılın Mart ayında Mountain Mind VR adlı bir projeye imza atmış. Proje diyoruz, çünkü her ne kadar Steam üzerinden –epey de cüzi bir miktara– satılıyor olsa da sadece bir video oyunu değil proje. Nebuch bunu spesifik olarak müzikle el ele koşacak bir deneyim olarak tasarlamış. Seni alıp hipnotik melodileri ve afsız ritmleriyle kendine bağlama mefhumu üzerine kurulu stoner rock türüne atıf bir deneyim ve bu deneyimle beraber gidecek bir albüm de yapılmış. Bunların hepsi Türkiye’den, Türkiye menşeli. Şöyle alıntılıyoruz:

“Müziklerini Melih Küskü’nün yaptığı bu oyunu özel yapan, geliştiricilerinin hayatlarının büyük kısmını kapsayan stoner rock müziği ve oyun tasarımını içeriyor oluşu. Böylelikle bir VR projesinden öte, onu yapanların tutkusunu paylaşıyor. Daha önce denenmemiş bu konsept, özenle oluşturulmuş sahneler ve bu sahnelere özel olarak bestelenmiş müziklerle sunuluyor ve tabii ki, saçlar. Oyunu kontrol etmek, deneyimlemek için müziğe kafanızı sallamak dışında yapmanız gereken hiçbir şey yok. Geniş kitlelere hitap etmese de gelişmekte olan ve henüz keşfedilmemiş sulara sahip VR dünyasına ilginç bir ek.”

Son cümle, Nebuch’un dijital ayakizine çok münasip esasında. Geniş kitlelere hitap etmese de, ilginç bir ek. E ilginçlikten başka para eden bir şey de yok internet dünyasında.

VR sahibi iseniz, mutlaka öneririz. Buyurun videosu.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.