Electronic Arts, bugün Twitter hesabından Titanfall’ın geliştiricisi Respawn Entertainment’ı satın aldığını duyurdu. Engadget’ın haberine göre bu satın alım 400 milyon dolar civarında bir meblağ karşılığında gerçekleşti. Respawn, Titanfall’ın düşüş yaşayan oyuncu sayısı yüzünden zor zamanlar geçiriyor ve halihazırda EA ile bir Star Wars oyunu için ortak çalışmalar yürütüyordu. Enteresandır, EA’in Star Wars konusunda görevlendirdiği bir diğer firma olan Visceral ise birkaç hafta önce yine EA tarafından kapatılmıştı.

Şimdi bu bilgileri alıp cebimize koyduysak, size bir hikaye anlatmak istiyorum.

1997 senesinde Jason West isimli bir Amerikalı yapımcı, Oklahoma bazlı bir toy video oyun stüdyosunda baş geliştirici olarak çalıştırıyordu. Bir iki sene öncesinden tanıştığı arkadaşı Vince Zampella‘yı şirkete prodüktör olarak gelmeyi ikna etti. İkilinin çalıştığı şirket, dünyanın en büyük firmalarından biri olan Electronic Arts tarafından popüler bir PS1 oyununun PC versiyonunu hazırlamak üzere tutulmuştu. O oyun Medal of Honor: Allied Assault‘tu ve büyük bir başarı elde etti. Özellikle oyunun Normandiya çıkartması sahnesi tüm oyun basını tarafından övgülere boğulmuştu.

West ve Zampella, 2015 Inc’le tatsız bir şekilde ayrıldılar. İlk planları, ayrı bir stüdyo kurup EA ile bir dağıtım anlaşması imzalamaktı. Ancak EA’den bekledikleri şartları alamadılar. Bunun üzerine de –biraz sinirle– gidip EA’in rakibiyle anlaştılar: Activision. Yalnız hâlâ Allied Assault‘un tadı damaklarındaydı. O yüzden aynı Allied Assault gibi sinematik bir 2. Dünya Savaşı oyunu yapmaya karar verdiler. Yeni stüdyolarının adı Infinity Ward, çıkarttıkları oyunun adı ise Call of Duty‘ydi. Söylemeye gerek bile yok, bu iki marka da oyun dünyasının en büyükleri arasına girdi kısa bir sürede.

Yalnız West ve Zampella yine rahat durmadı. Aynı 2015, Inc’te olduğu gibi bu sefer de sorun çıkarttılar. Modern Warfare 2‘nin çıkışından sonra Activision’la ters düştüler. Activision oyunun bitmesiyle onları kovdu, West ve Zampella da “haksız kovulma” sebebiyle dava açtı. Dava sürerken kendilerine yeni bir oyun firması kurdular. Bu firmayı da Activision’ın en büyük rakibinden aldıkları avansla idame ettirdiler. Firmanın adı –manidar bir biçimde– Respawn’dı. Finansörü de EA.

İşte bugün o EA, bu Respawn’ı satın aldı. West ve Zampella da Allied Assault’ın çıkışından 15 yıl sonra, onca sene önce ters köşe attıkları EA’e geri döndüler. Video oyun camiası EA’in satın alıp kapattığı Origin, Westwood, Maxis, Pandemic gibi tonla stüdyoyu hatırlayıp iç çekti, ama hikayenin kıssası aslında başkaydı. Ne yaparsan yap, EA’den kaçamazsın. Gol attım sanarsın, bir bakmışsın on beş yıl sonra stüdyonun satış dökümanlarını imzalıyorsun. Hayat böyle…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.