Kendinizi gerçekten çaresiz ve huşu içinde hissetmeye hazır mısınız? Tolkien’in bazı işleri yüzüncü yıllarını doldurmak üzereler. Elbette en meşhur, mühür işleri HobbitLord of the Rings ve Silmarillion‘un dalya demelerine sırasıyla yirmi bir, otuz sekiz ve altmış bir yıl var. O yüzden kendinizi o kadar da çaresiz hissetmeyin. Ancak Orta Dünya’nın en meşhur hikayelerinden biri, Beren ve Luthien‘in ölümsüz aşkı, seneye yüz yaşına basacak.

Bunun için de, daha önceden J.R.R. Tolkien’in oğlu Christopher’ın derlediği on iki ciltlik masif The History of Middle-Earth serisinde aktarılan kısım, onun tashih sürecinde atılan parçalarla birlikte özel bir solo roman olarak piyasaya sürülecek. Yine Christopher Tolkien’in editörlüğünü yapacağı roman, 2017’de, hikayenin yüzüncü yılında basılacak ve içerisinde efsanevi ilüstratör Alan Lee’nin çizimleri olacak.

__copy_by_breathing2004-d6gfemw

Bu da baya mükemmel bir haber, zira tanımayanlar için, Lee Yüzüklerin Efendisi serisinde sayısız ilüstrasyon yapmış, hatta filmlerin de konsept çizerliğini yaparak Oscar kazanmış, sektöründe anıtsal bir adam. Lee, ilk defa Beren ve Luthien’in hikayesini çizme fırsatı bulacak; ve herhalde Orta Dünya’nın en masalsı aşkını çizmek için daha münasip bir adam bulunamazdı. Christopher Tolkien’in 91 yaşında hâlâ işin başında durabiliyor olması da çok şık hareket elbette.

Her ne kadar Christopher’ın –adam Oxford mezunu, 15 yaşında babasının Yüzüklerin Efendisi’ni yazarken fikir aldığı, hepimizin bildiği o orijinal haritaları çizen, 21’inde babasının C.S Lewis’i de içeren çok özel edebiyat kulübüne davet ettiği bir akademisyen olduğu için– manasız bir “pederin ekmeği yiyor” ünü olsa da, onun varlığı insanı hafifletiyor, orası kesin. Biz kendi payımıza, hafif bir vaziyette beklemeye başladık. Hurin’in Çocukları çok güzel bir eklentiydi Orta Dünya mitolojisine. Beren ve Luthien de öyle olacaktır. Gelsin, acımayız!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.