Dikkatli olanlarınız muhakkak anımsayacaktır, bundan yaklaşık iki sene önce ortaya daha önce hiç gerçek hayatta görmediğimiz bir şey atılmıştı. Amerikalı bir grup genç, MegaBots, Inc şirketini kurup, paintball kurşunları sıkan bir mech yapmışlardı. Baya mech. Aşağı yukarı 4.5 metre boyunda, içine iki kişinin girebileceği ve gerçekten de içeriden kontrol edilen bir mech. Ve bunu kapıştırmak istediler. Zaten kapıştırmak için yaptılar.

MegaBot’un derdi ne hasat biçmek, ne armut toplamak, ne cerrahi ekipman taşımak ne de vatan millet naralarıyla savaşa girmek. Sadece paintball/laser tag minvali eğlencelerin bir sonraki seviyesi olması için tasarlandı. Ve bunun için de öncelikle bir deneme maçı yapması gerekiyordu. Bunun için de bir rakip bulması gerekiyordu. Ve elbette bu rakip Japon bir mech olacaktı, çünkü elbette. Onlar da KURATAS’ı buldular. KURATAS uzun süredir alıcı bekliyordu. Dövüş için tekrar modifiye edilmesi üzerine hareket edilmeye başlandı.

O süreç işte bugünlerde artık bitmek üzere. Kuratas ve Mk. III kapışmaya başlayacaklar. Daha önce mekan konusunda bir sıkıntı yaşandığı için çok açık etmiyorlar nerede yaşanacağını bu kapışmanın –ama herhalde bir basket kortu? keşke futbol stadı olsa!– fakat tarihi belli: Ağustos 2017. İki taraf da artık son hazırlıklarını yapıyor. İşin en tatlı kısmı ise, bunu izlemek için herhangi ekstra bir şey yapmanıza gerek kalmayacak. KURATAS vs. MK. III dövüşmesi YouTube üzerinden canlı yayınlanacak. Yani baya şu yaşımızda mech kapışması izlemek nasip olacak. Nasıl? Gundam hayranlarına bir ürperme geldi, hissediyoruz.

Bu arada resmi ve gerekli açıklamaları da geçelim: Eğer bir noktada bakıp “E lan bunu niye savaşta kullanmıyorlar?” derseniz, şöyle: Bu mech’lerin inşası esnasında, muhtemelen daha önce prototip aşaması yaşanırken de fark ediliyor ki humanoid formlu robotlar çok da iyi bir fikir değil. Manevra kabiliyeti olarak bir tanktan çok da aman aman üstünlükleri yok, bir tanktan çok çok daha narinler; ve üstüne üstlük sert bir darbe yedikten sonra kalkamamak gibi çok bela bir özellikleri var. Yalnız MegaBots’un da dediği gibi, “bu onları keyif için dövüştürmemize engel değil“. Yani… Hakikaten değil, şimdi adama “engel” diyemezsin?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.