Pottermore’u bilir misiniz? Bundan yaklaşık iki üç sene kadar önce, J.K. Rowling tarafından başlatılan Pottermore, bir yandan tüm kitapları baştan tecrübe etme fırsatı verirken, bir yandan da sosyal özellikleri olan bir tarayıcı oyunu vazifesi görüyordu. Yavaş yavaş Pottermore dallandı, budaklandı, hem Potterhead’ler için vakit geçirilebilinecek bir köşe başı hâlini aldı, hem de Harry Potter evrenine dair yeni bilgilerin edinebileceği bir wiki oluverdi.

Bu wikiliğini de J.K. Rowling’in önemli karakterler, lokasyonlar ve olaylar hakkında yazdığı bilgi kartlarına borçluydu ki, Rowling neredeyse tüm notlarını derleyip toparladığından baya kıymetli bir kaynak hâlini almıştı. Örneğin McGonagall’ın çocukluğu, King’s Cross’taki diğer tren istasyonları (mesela büyücülük dünyasının Doğu Ekspresine binmek için platform 7 1/2’a gitmelisiniz) ve bilumum büyünün, karakterin ve yerin ismni koyarken Rowling’in ne düşündüğü gibi şeyler Pottermore’un değerine değer bindiriyordu.

HarryRonHermione2

Şimdi işte bunların arasında Pottermore’u daha da merak uyandırıcı yapacak bir şey daha var: J.K. Rowling’in kitaplar bittikten sonra Harry, Ron ve Hermione’nin geleceğiyle ilgili yazdığı ilk resmi kısa hikaye. Rowling daha önce kitaplar bittikten sonra belirli fan sitelerine gidip, karakterlere ne olduğunu gayrıresmi olarak açıklamıştı, fakat şimdi, çok daha derli toplu bir hikaye var. Bir süredir Rowling’in Ginny’nin ağzından yazdığı Quidditch Dünya Kupası haberlerini takiben yayınlanan hikaye; Rita Skeeter’ın ağzından yazılmış, aşağı yukarı 1500 kelimelik bir makale şeklinde.

Maalesef Pottermore üyesi değilseniz hikayeyi okuyamıyorsunuz, ama bizce üşenmeyin, ücretsiz üye olun, Pottermore’un da keyfini çıkartmış olursunuz. Yine de işim olmaz diyenlere önemli detayları şöyle geçelim: Harry çok uzun süredir Seherbazlık yapıyor, bu yüzden suratında ciddi bir yara var fakat Bakanlık bu yaranın nereden geldiğini söylemiyor. Ron iki sene Seherbazlık yaptıktan sonra George’a Weasley Büyücü Şakaları dükkanında yardımcı olmak için işi bırakmış. Hermione ise Sihirli Yasal Yaptırım Dairesinde hızlıca yükselmiş ve Bakan Vekili olmuş.

Neville Hannah ile mutlu evliliğini sürdürmekte, Luna ise Newt Scamander’in oğlu Rolf ile evli ve ikiz oğulları var. Charlie Weasley hâlâ bekar, Percy Sihirli Ulaşım Dairesinin başkanı, Bill ve Fleur hâlâ evli, hattta kızları Victoire, Teddy Lupin ile hâlâ tutkulu bir romantik ilişki içerisinde. Dahasını okumak istiyorsanız, sizleri şöyle alalım.

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.