İstanbul’da doğup büyümüş ve sürünmeye devam eden bir birey olarak, ilk kez toplu taşımanın çirkin gerçekleri ile tanıştığım vakit 13-14 yaşındaydım. O zamanlar tabii otobüste kafamı cama yasladığım zaman bitlenebileceğim gerçeği bana çok sürreal geliyordu. Gel zaman git zaman, eşşek kadar herif olunca, iyi kötü artık kafamda toplu taşımayı kullanan insanları çeşitli sınıflara ayırdığımı fark ettim. Mesela vapur tam yanaşmadan atlayan gereksiz şehir yamakasileri, yanlışlıkla omzunuz çarptığı vakit cinsel taciz etmişsinizcesine bakan ninjalar ve yürüyen merdivenlerde kesinlikle sol tarafta duran hanzolar gibi çeşitli sınıflar çıkartmıştım.

Fakat, bugün itibariyle bu engin İstanbul Toplu Taşıma sözlüğüme yeni kavramlar kattığımı fark ettim. Bunları tabii ki sizlerle paylaşmazsam olmaz, gelin İTTS’yi hep beraber geliştirelim, insanları topluca yargılayalım.

İşte İstanbul toplu taşımasında görebileceğiniz yegane tipler:

 

1) Şehir Maymunu

Faith

Temsili Geek Figür: Faith

Bu şehir maymunları genelde maymunluk kariyerlerine küçükken İstiklal’de tramvayın arkasına tutunarak başlarlar. Turistleri kendi kendilerine geliştirdikleri İngilizce gibi olan dilleri ile taciz eden bu maymunlar, günlerini İETT’nin çeşitli elemanlarından ve tramvay operatörlerinden kaçarak geçirirler. Ceplerine iki kuruş para girince maymun kabileleri ikili üçlü gruplara ayrılıp en ucuzundan bir adet paten alırlar ve Kadıköy civarında otobüslerin arkasına tutunma çabalarına girişirler. Tabii genelde ya halktan, ya esnaftan ya da trafikte bulunan sinirli sürücülerden dayak yerler. Şehir Maymunu, yalnız bırakıldığı zaman yaptığı gereksiz hareketler ile kendi kendini öldürebildiğinden, nesli tükenmeye başlamıştır.

 

2) Vapur yamakasisi

mario64_jesus_mode

Temsili Geek Figür: Mario

Şehir Maymunu’nun uzaktan kuzeni olan Vapur yamakasisi, otobüslerin arkasına patenle takılacak billurlara sahip olmadığından, genellikle vapur, tekne ve envai çeşit deniz aracı kıyıya yanaşırken 1 metre kala yaptıkları başarılı atlamalar ile kendini avutur. Vapur yamakasileri 70’lerden beri vapurlardan atlaya atlaya bacak uzunluklarını epey geliştirdiğinden, genellikle Şehir Maymunu gibi kendi ölümüne sebep olmaz, bu sebeple nesilleri uzun yıllar boyunca devam edecek gibi görünmektedir.

 

3) İffet Ninjaları

tmnt-310x175-raphael-thumb

 

Temsili Geek Figür: Raphael

İffet ninjaları toplu taşımada insanı kendi adına utandıran çok ilginç bir türdür. İffet ninjaları genellikle dişi olurlar ve bir erkekseniz, 1 metre uzağında dursanız bile size her an cinsel tacizle suçlayacakmış gibi bakarlar. Yanınız boş ise oturmaz, boş yer varsa oturursanız kalkar, otobüs sallanır ve omuz omuza değerseniz anında bağırmaya başlar. Her ne kadar İffet ninjalarının bu veryansınları kısmen haklı olsa bile, her türden insana yaptıkları baskı, çekilecek gibi değildir.

 

4) Yan Solo

solo

Temsili Geek Figür: Han Solo

Herhalde İstanbul toplu taşımasının en gerizekalı türü olan Yan Solo, insanı çileden çıkartabilir, muhteşem bir günü zehir edebilir. Yürüyen merdivende hep solda durup ilerlemeyen, metrobüs iniş ve çıkışlarında tersten yürüyen, toplu taşıma araçlarına binerken hiç inenleri beklemeyip inenlerin üzerine binen bu aptal tür, şüphesiz gerizekalı toplu taşıma türleri arasında en diplerdedir ve sakınılmalıdır. Yan Solo’lar sağır olduklarından annelerine küfredip onları uyarsanız bile sizi siklemezler, bu yüzden en garanti çözüm dayaktır.

5) Masif Teyze

massive

Temsili Geek Figür: Ellie

Hala İsviçreli bilim insanlarının araştırdığı bu tür, gerçekten tüyler ürperticidir. Masif Teyze, giydiği kıyafetin altında yusyuvarlak ve devasa bir vücuda sahiptir. Kilolu insanların bile ulaşamadığı vücut yapılarına ulaşabilen masif teyzeler, her türlü toplu taşıma aracında iki kişilik yer kaplarlar. İki kişilik yer kaplamalarının yanında kesinlikle sizden yer verilmesini talep ederler. Bu taleplerine cevap vermezseniz çeşitli hastalıklarından dem vururlar. Bu teyzelerin ya bacağında bir şey vardır, ya da çok yaşlılardır, bu sebeple yer vermezseniz diğer insanların sizi bir şeylerin çocuğu olmakla itham eder bakışlarına maruz kalmanız gerekebilir. Masif teyzelerin en büyük korkulu rüyası ise ergen vicdansızı isimli bambaşka bir türdür. Masif teyzeler her ne kadar söyledikleri gibi “hasta” olsalar bile gerektiğinde çarşı pazar gezip, domuz gibi terleyip, 15 torba çerçöp taşıyabilecek potansiyele sahiplerdir.

1 2
Yazar

14 Yaşından beri oyunlarla ilgili yazıyor, Trgamer, Oyungezer, Merlin'in Kazanı ve daha pek çok platformda yazdı. Arada dizi yazar, şu anda bir kitap yazıyor, insanlık onurunun depresif müziği yeneceği günü bekliyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.