Herhalde biliyorsunuzdur, bilmiyorsanız da ufak bir özetini geçelim; Microsoft dünyanın en popüler masaüstü bilgisayar işletim sistemi olan Windows’un yeni sürümünü çıkartıyor. En son olarak Windows 8.1’i dijital olarak piyasaya süren Microsoft, genel olarak 8 ailesinin masaüstü sürümlerinin aldığı kötü eleştirilerden sonra ivedilikle bir sonraki Windows üzerinde çalışmaya başlamış; adını da geçtiğimiz sene açıklamıştı: Windows 10. 

Windows 10’un tüm yeniliklerini anlatmak ayrı bir yazının konusu olur; fakat kısaca başlıca değişikliklerinden de söz etmek gerek. Wİndows 10’un asıl olayı, daha önceden birbirinden görece kopuk olan Xbox, Windows ve Windows Phone ailelerini, yanına Surface Hub ve HoloLens platformlarını da katarak tek bir ekosisteme oturtmak. Böylece bu sistemlerin uygulama paylaşmasını ve birbirleriyle kolay iletişime geçmelerini amaçlıyor Microsoft. Fakat geçen seferki gibi her şeyi tabletmiş gibi de tasarlamayacaklar. Arayüz hangi input metodlarını kullandığınızı algılayıp ona göre değişecek. Bir de işin içinde daha tutumlu olacak DirectX 12, biyometrik tanıma sistemi Windows Hello ve bilimum kullanım kolaylığı var.

Windows 10

Peki bunlar ne zaman gelecek? İşte haberimizin sebebi burada sevgili geekyaparlar. Microsoft bugün resmi olarak Windows 10’un bu yaz içerisinde 190 ülke ve 111 dilde piyasaya çıkacağını açıkladı. Aslında piyasaya çıkmak yanlış bir tabir. Microsoft rakipleri Apple ve Google gibi yeni işletim sistemini otomatik olarak ayağınıza getirecek. Tüm Windows 7 ve Windows 8 sahipleri –hazır mısınız– Windows’u korsan kullanıyor olsalar bile Windows 10’a otomatikman yükseltilecekler.

Burada ufak bir virgül çekelim, Microsoft bunu açıklarken Çin’i örnek verdi. Teknoloji devinin Çin’den ekmek yiyemediğini ve bu yüzden sıkıntıda olduğunu biliyoruz, o yüzden bu korsan olsa bile eklentisi cidden o 190 ülke için mi geçerli, yoksa sadece Çin’e özel bir uygulama mı yüzde yüz emin değiliz. Fakat İngilizce yayınlandığından olmadığını zannediyoruz. Her halükarda orijinal Windows 7 ya da 8 kullanıyorsanız, Windows 10 kapınızı bu yaz çalacak. Hazırlıklı olun efendim!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

4 Yorum

  1. Açıkçası sırf Windows 8’nin fiyaskosuna katlanmamak için XP’ye geri dönmeyi tercih edebilecek birçok tanıdığım var. (Evet, Vista’ya değil, XP’ye dönmek. Çünkü dönülecekse adam gibi XP’ye dönülür.)
    Ücretsiz geçiş hakkı geçici bir süre bile sunulmuş olsa takdire şayan bir adım. O başlat tuşunu da…. Neyse.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.